Wydarzenia 3 cze 2020 | Redaktor
Na Kujawach i Pomorzu przedsiębiorcy zwolnieni ze składek na niemal 350 mln zł [KOMUNIKAT ZU

fot. ZUS

W województwie kujawsko-pomorskim łączna kwota zwolnienia z opłacenia składek do ZUS za marzec i kwiecień sięgnęła niemal 350 mln zł. W całym kraju zwolnienie ze składek ZUS opiewa na kwotę 7,3 mld zł.

W ramach „Tarczy antykryzysowej” od 1 kwietnia oddziały ZUS na Kujawach i Pomorzu przyjęły ponad 176,6 tys. wniosków. Najwięcej wniosków dotyczy zwolnienia z obowiązku opłacania składek i świadczenia postojowego. W województwie kujawsko-pomorskim niemal 67,4 tys. płatników zostało zwolnionych z opłacania składki za marzec i 65,5 tys. płatników ze składki za kwiecień. Kwota udzielonej pomocy w ramach tego wsparcia w naszym województwie przekroczyła ponad 349,8 mln zł. W całym kraju zwolnienie ze składek ZUS opiewa na kwotę 7,3 mld zł – informuje Krystyna Michałek, rzecznik regionalny ZUS województwa kujawskopomorskiego.

O zwolnienie ze składek mogą się ubiegać firmy zgłaszające do ubezpieczeń społecznych mniej niż 50 osób, spółdzielnie socjalne, osoby duchowne, a także osoby prowadzące pozarolniczą działalność opłacające składki wyłącznie na własne ubezpieczenia, w tym osoby korzystające z ulgi na start.  Przedsiębiorcy, którzy mogą skorzystać z tarczy antykryzysowej, mają czas do 30 czerwca na złożenie wniosku o zwolnienie ze składek. Muszą także do 30 czerwca złożyć dokumenty rozliczeniowe za okres marzec-maj 2020 r. chyba, że zgodnie z przepisami są zwolnieni z ich składania.

Z kolei o świadczenie postojowe mogą ubiegać się osoby prowadzące działalność gospodarczą i osoby wykonujące umowy cywilnoprawne. W naszym regionie o postojowe stara się ponad 76 tys. osób, z czego 82 proc. to osoby prowadzące działalność gospodarczą. Do teraz w województwie kujawsko-pomorskim ZUS zrealizował ponad 61,6 tys. wypłat świadczeń postojowych o łącznej wysokości 120,8 mln zł.

Warto przypomnieć, że wypłata świadczenia postojowego może nastąpić nie więcej niż trzy razy. W przypadku umów cywilnoprawnych wniosek o świadczenie pierwszorazowe jest przekazywany za pośrednictwem zlecającego albo zamawiającego. Pierwszy wniosek podpisuje zleceniodawca lub zamawiający. Kolejny zleceniobiorca lub wykonujący umowę o dzieło. Warunkiem kolejnej wypłaty świadczenia jest oświadczenie przedsiębiorcy lub zleceniobiorcy, że sytuacja materialna wykazana we wcześniejszym wniosku nie uległa poprawie.

Łączna kwota udzielonego wsparcia przez ZUS w naszym województwie z obu form - czyli zwolnienia z opłacania składek i świadczenia postojowego - to ponad 470,6 mln zł.

 

Krystyna Michałek, Rzecznik Regionalny ZUS Województwa Kujawsko-Pomorskiego

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor