Na UTP konstruują i programują drony. Mają się czym pochwalić [WIDEO]
fot. ilustracyjna Pixabay
Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy jest pierwszą uczelnią w Polsce prowadzącą już kształcenie na specjalizacjach „dronowych” w ramach programów studiów - informuje Franciszek Bromberek, rzecznik prasowy uczelni.
Inne z kategorii
Tako „Rzeczemy” i poetycko wieczerzamy [ZAPROSZENIE]
Pożar mieszkania w Fordonie [Z OSTATNIEJ CHWILI]
UTP już od roku prowadzi kształcenie w zakresie dwóch specjalności: Konstrukcja dronów na Wydziale Inżynierii Mechanicznej oraz Programowanie dronów na Wydziale Telekomunikacji, Informatyki i Elektrotechniki.
Na tej ostatniej jest kładziony szczególny nacisk na autonomię lotu oraz roje dronów, co jest ewenementem w skali Europy. W tym roku pierwsi absolwenci tych specjalności uzyskali dyplomy oraz Świadectwo Kwalifikacji BVLOS. W tym zakresie kształcenia Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy po spełnieniu wymagań stawianych przez Urząd Lotnictwa Cywilnego został wpisany do Rejestru Podmiotów Szkolących ULC.
Ponadto UTP dysponuje laboratoriami: Konstrukcji Dronów - wyposażone w obrabiarki i narzędzia niezbędne do kształcenia w zakresie budowy dronów i samodzielnej budowy dronów przez studentów oraz Laboratorium Programowania Dronów z 12 profesjonalnymi symulatorami lotów.Kadrę stanowi ponad 20 nauczycieli akademickich, z czego większość posiada uprawnienia UAVO. Obecnie uczelnia buduje lądowisko do dronów.
Pracownicy zajmujący się kształceniem studentów na tych specjalnościach posiadają osiągnięcia w postaci nagród i medali uzyskanych za rozwiązania techniczne w zakresie sterowania i obsługi dronów, wśród wyróżnień znalazły się: statuetka w kategorii Innowacyjny Produkt „ Lider bezpieczeństwa państwa - 2019”, brązowy medal na International Invention and Innovation Show Intarg Poland 2019, nagroda specjalna na iENA 2018 of Taiwan Creativity Development Association, brązowy medal na International Trade Fair Ideas – Inventions- New Products Nuremberg iENA 2018, srebrny medal na Warsaw Inventions Show IWIS 2018.
W zakresie realizacji programu kształcenia, zwłaszcza w sferze praktycznej, UTP współpracuje, między innymi, z Wojskowymi Zakładami Lotniczymi nr 2 w Bydgoszczy. Studenci swoje zainteresowania i umiejętności programowania i pilotażu dronów rozwijają w Kole Naukowym Sonda.
Pierwsze efekty po krótkim czasie pracy grupy studentów - pokaz lotu
synchronicznego (czerwiec 2019 r. )
Kształcenie na ww specjalnościach „dronowych” realizowane jest w ramach projektu Zintegrowane programy Uczelni - NCBR pt. Nowoczesna i efektywna uczelnia-kompleksowy rozwój innowacyjnego kształcenia studentów Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego i efektywnego zarządzania uczelnią ( https://power.utp.edu.pl/drony/).
źródło: UTP