Na wakacjach uważaj na sinice
fot. by Lamiot - ownwork, CC BY-SA 3.0 (WikimediaCommons)
Klimat coraz bardziej się ociepla, temperatura na Ziemi podnosi, a to sprzyja kolejnemu zjawisku jakim jest występowanie sinic w zbiornikach wodnych.
Inne z kategorii
Karol Kus wystąpi w bydgoskiej Światłowni [ZAPROSZENIE]
40 lat Akademii Medycznej i 20 lat Collegium Medicum UMK – ważne jubileusze w Bydgoszczy
Sprzyjające warunki do powstawania sinic to temperatura wody powyżej 15 stopni Celsjusza, słoneczna pogoda i spokojna tafla wody. Związki azotu i fosforu (będące m.in. w nawozach) przedostające się z wodami rzek do Bałtyku mogą intensyfikować ich wzrost. Toksyny, które wydzielają powodują u człowieka reakcje alergiczne m.in. rumień skórny czy świąd. Napicie się zatrutej wody może doprowadzić do zatrucia pokarmowego, bólu głowy i mięśni.
Najczęściej w Bałtyku występują sinice z gatunku Nodulariaspumigena. Ich największą wadą jest wydzielanie toksyn szkodliwych dla ludzi i zwierząt. Taki zakwit może zepsuć wakacyjny wypoczynek, gdy plaża zostanie zamknięta. Z tego powodu warto na bieżąco śledzić informacje oraz pamiętać, że ich występowanie nie dotyczy tylko morza, ale mogą się pojawić także w innych zbiornikach wodnych.
Rozwojowi sinic przeszkadza ruch i wymiana wody np. podczas sztormów czy burzy. Aby zmniejszyć ich występowanie warto dbać o środowisko i nie myć samochodów w zbiornikach wodnych, nie wylewać ścieków czy wyrzucać śmieci do rzek. Dbajmy o naszą Planetę, jeśli chcemy by służyła nam jak najdłużej.
Inf.onet.pl
B.R.