Wydarzenia 19 wrz 10:33 | Redaktor
Naukowcy ostrzegają: pranie dżinsów szkodliwe dla środowiska

fot. pixabay

Kanadyjscy naukowcy przeprowadzili badania na temat mikrocząsteczek włókien dżinsów odrywających się podczas prania i dostających się do wód.

Okazało się, że nie wszystkie mikrocząsteczki są zatrzymywane przez oczyszczalnie ścieków w stu procentach. Część z nich trafia do wód. Naukowcy badali osady w jeziorach Kanady i wodach przybrzeżnych Arktyki. Okazało się, że od 21 do 51 % wszystkich mikrocząstek włókien to bawełna, z tego od 40 do 57 % to pozostałości po praniu dżinsów.

 

Ponadto naukowcy policzyli, że podczas jednego prania dżinsów w pralce spodnie uwalniają do wody około 56 tysięcy mikrocząsteczek włókien. Jeszcze więcej uwalnia się podczas pierwszego prania nowych dżinsów. Te badania pokazują wpływ człowieka na środowisko. A przecież dżinsy są tak popularnym ubiorem, że nosi je mnóstwo osób na całym świecie.

 

- W każdej chwili około połowa światowej populacji nosi dżinsy i inną dżinsową odzież – napisano w artykule.

 

Finalnie badanie pokazało, że dżinsy - najpopularniejsza odzież na świecie - są znacznym źródłem zanieczyszczeń i zwiększają gromadzenie się mikrowłókien w środowisku od regionów o klimacie umiarkowanym po Arktykę. Badacze sugerują więc, aby nie prać dżinsów zbyt często. Artykuł naukowców ukazał się w „Environmental Science and Technology Letters”.

 

Na podstawie: niezalezna.pl

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor