Wydarzenia 9 kwi 2020 | kd
Naukowcy z UTP w Bydgoszczy projektują respirator

fot. iStock

W ciężkich przypadkach COVID-19 oprócz niewydolności oddechowej, która spowodowana jest przez zapalenie płuc, pojawia się także wysoka gorączka, suchy, duszący kaszel i odkrztuszanie krwi. I to właśnie przy niewydolności oddechowej jedyną szansą jest często użycie respiratora.

Respirator inaczej jest nazywany sztucznym płucem. Pozwala na podtrzymanie podstawowych funkcji życiowych takich jak oddychanie.  Dzięki respiratorowi osoba chora, której płuca z różnych powodów nie mogą prawidłowo funkcjonować, ma szansę na przeżycie poprzez zastosowanie odpowiedniego leczenia. Stąd tez jest to obecnie najpotrzebniejszy sprzęt przy leczeniu osób zakażonych koronawirusem. Możliwość jego zakupu jest mocno ograniczona ze względu an ogromne zapotrzebowanie na ten sprzęt na całym świecie. 

Teraz z pomocą przychodzą naukowcy z Uniwersytetu Technologiczno Przyrodniczego w Bydgoszczy. Na Uniwersytecie powołany został zespół naukowców, przedsiębiorców i ekspertów medycznych w skład którego wchodzą pracownicy Wydziału Inżynierii Mechanicznej, bydgoskich firm CIMAT i MEDSEVEN pod nadzorem dr. n. med., anestezjologa Roberta Włodarskiego, z-cy komendanta WSK w Bydgoszczy.

Jak informuje Michał Grzybowski, Kierownik Działu Informacji i Promocji UTP - obecnie kompletowane są podzespoły umożliwiające budowę prototypu. Uczelnia przewiduje, że w najbliższych dniach rozpoczną się próby prototypu respiratora tak, aby  w jak najkrótszym czasie przekazać jego dokumentacje. 

 

Inf. na podst. UTP Bydgoszcz

kd Autor