Wydarzenia 6 mar 2017 | Wojciech Bielawa
Nie będzie 35-metrowej fontanny na Starym Rynku

Ta fontanna nie powstanie na Starym Rynku w Bydgoszczy / materiały GM Architekci

Przed bydgoskim ratuszem nie stanie fontanna z 60 dyszami i lampami do iluminacji. Budowy zakazał Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Fontanna miała być jednym z głównych elementów przebudowanego bydgoskiego Starego Rynku. Projektanci zakładali, że w miejscu zachodniej pierzei stanie długa na 35 metrów fontanna, z 60-cioma dyszami. Plan przebudowy wykonany przez pracownię GM Architekci jest jednak nieaktualny.

Wojewódzki Konserwator Zabytków postanowił, że ratusz musi zrezygnować z tej części inwestycji. Po badaniach archeologicznych okazało się, że fundamenty fontanny zniszczyłyby podziemia dawnej zachodniej pierzei. Miasto zamierza chronić średniowieczną zabudowę i wprowadza zmiany do projektu przebudowy. W miejscu, gdzie miała stanąć fontanna, pojawi się zieleń, a także ławeczki.

Miasto nie wycofuje się z pomysłu, aby przy północnej pierzei pojawiło się duże przeszklenie w płycie rynku o wymiarach 7 na 7 metrów. Dzięki temu oczom przechodniów pokażą się mury staromiejskiego ratusza. Pomnik Walki i Męczeństwa Ziemi Bydgoskiej zostanie przesunięty o 12 metrów.

Wojciech Bielawa

Wojciech Bielawa Autor

Redaktor prowadzący