Wydarzenia 10 kwi 2020 | Redaktor
Nie jesteś sam – zdalna pomoc psychologiczna

fot. ilustracyjna, Pixabay

Jeżeli w obecnie sytuacji czujesz się samotny, potrzebujesz wsparcia, rady, otuchy, czy zwykłej rozmowy – sięgnij po bezpłatną pomoc. Sprawdź, gdzie jej szukać.

W walce z pandemią wprowadzono domową „kwarantannę”. Sytuacja może być trudna dla wielu z nas – lekarzy, nauczycieli, uczniów, rodziców, osób chorych, osób samotnych, starszych - i nie tylko. Zmuszeni do siedzenia w czterech ścianach, z dala od najbliższych, możemy poczuć się samotni, przygnębieni, izolacja może potęgować w nas lęk.

Właśnie w takich sytuacjach zdalnie pomagają specjaliści – psychologowie, psychoterapeuci, terapeuci i psychiatrzy.

Centrum Komunikacji Klinicznej

Dwa programy pomocy psychologicznej udzielanej zdalnie, uruchomiło centrum Komunikacji Klinicznej.

Program kierowany jest do: pracowników opieki zdrowotnej przez zespół CKK wraz ze Szpitalem Uniwersyteckim nr 2 im. dra Jana Biziela oraz Wojewódzką Stacją Pogotowia Ratunkowego we współpracy z Centrum Medycznym Gizińscy, oraz do nauczycieli przez zespół CKK wraz z Miejskim Ośrodkiem Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy.

Pomoc udzielana jest od 16 marca 2020 r. do odwołania. Więcej szczegółów na stronie – https://ckk.ukw.edu.pl/jednostka/centrum-komunikacjiklinicznej. W razie pytań można się także skontaktować z Magdaleną Pawlikowską – tel. 606 172 240, pawlikowska@ukw.edu.pl

Widzialna Ręka – Bydgoszcz

Rozmowę i psychologiczne wsparcie oferują także specjaliści w ramach ogólnopolskiej akcji – Widzialna Ręka. Na Facebooku powstała grupa „Widzialna ręka-Bydgoszcz”, która udziela tzw. sąsiedzkiej pomocy. Szczególnie kierowana jest ona do osób starszych, samotnych i potrzebujących. Dołączając do grupy, można zgłosić chęć pomocy lub ją otrzymać.

Więcej szczegółów na stronie – https://www.facebook.com/groups/widzialnarekabydgoszcz/

10 Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką w Bydgoszczy

W dolegliwościach wzmożonego lęku czy napięcia psychicznego pomagają psycholodzy i psychiatrzy z 10. Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką w Bydgoszczy. Pomoc udzielana jest zarówno personelowi medycznemu, jak i innym potrzebującym. Telefoniczne porady udzielane są od poniedziałku do czwartku w godzinach 9.00 – 12.00. Numer kontaktowy Oddziału Dziennego Kliniki Psychiatrii: 261 417 236

Więcej na: https://www.10wsk.mil.pl/2020/03/17/pomoc-psychologiczno-psychiatryczna/

Wojska Obrony Terytorialnej

800-100-102 to numer całodobowej bezpłatnej infolinii wsparcia psychologicznego obsługiwanej przez terytorialsów.

Pomoc będzie dostępna również w formie wideo czatu przez Skype pod nazwą: „Wsparcie Psychologiczne WOT”. Obsługują ją profesjonalni psychologowie pełniący służbę w Wojskach Obrony Terytorialnej oraz pracownicy wojska.

Poradnia Akademicka Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy

Studenci WSG, jak i Pracowników skorzystać mogą z bezpłatnego wsparcia psychologicznego/terapeutycznego świadczonego przez specjalistów Poradni Akademickiej WSG, przez telefon lub za pomocą Skype'a. Szczegóły na stronie: http://www.wsg.byd.pl/pomoc-psychologiczna-dla-ciebie.2623.html, lub pod numerem – 52 567 07 95

Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej i działający przy nim Medyczny Zespół Ratunkowy

Profesjonalne wsparcie psychologiczne kierowane jest do personelu medycznego, lekarzy, diagnostyków laboratoryjnych, pielęgniarek i ratowników. PCPM wprowadza też inną formę komunikacji – pomoc sprawnie udzielana jest przez internetowy komunikator – Messenger. Szczegóły znajdziemy na stronie: https://pcpm.org.pl/pcpm-oferuje-pomoc-psychologicznamedykom-zaangazowanym-w-walke-z-koronawirusem.html

„Psychologowie dla społeczeństwa”

Bezpłatna pomoc udzielana jest w ramach akcji, w której biorą udział psychologowie i psychoterapeuci. Inicjatywa stworzona po to, by pomóc wszystkim tym, którzy przeżywają chwilę załamania i potrzebują wsparcia podczas stanu zagrożenia epidemicznego. Pomocy udzielają specjaliści. Szczegóły i lista biorących udział w akcji specjalistów dostępna na stronie: https://www.psychologowie-dla-spoleczenstwa.pl/

Fundacja „NIE-zwykła” dla Rodziny

Dyżury telefoniczne psychologów w związku z epidemią uruchomiła także Fundacja  „NIE-zwykła” dla Rodziny. Grafik i szczegóły dostępne na http://fundacja-nie-zwykla.pl/

Osoby prywatne

Pomoc oferują także osoby prywatne. Parafia NSPJ informuje o pomocy udzielanej przez psycholog Agnieszkę Remiszewicz (tel. 515 414 183)

Akademia NFZ - wsparcie psychologiczne

Jak radzić sobie z lękiem, izolacją i konfliktami rodzinnymi w czasie epidemii radzi także Akademia NFZ w serii filmów na kanale YouTube.

Ogólnopolskie linie wsparcia dla osób w kryzysie

Bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dorosłych - 116 123.
Działa codziennie, od poniedziałku do niedzieli (z wyjątkiem dni świątecznych), w godzinach 14.00-22.00.

800 70 2222 - pod tym numerem przez całą dobę, siedem dni w tygodniu działa bezpłatna linia wsparcia dla osób doświadczających kryzysu psychicznego. Dyżurują psycholodzy Fundacji ITAKA udzielający porad i kierujący dzwoniące osoby do odpowiedniej placówki pomocowej w ich regionie. Można skontaktować się z nimi także za pośrednictwem czatu na https://liniawsparcia.pl/.

Antydepresyjny telefon zaufania tel. 22 484 88 01 czynny jest w poniedziałki i czwartki od godz. 17.00 do 20.00

Telefon Zaufania dla Osób Dorosłych w Kryzysie Emocjonalnym 116 123 jest czynny od poniedziałku do piątku od godz. 14.00-22.00 (połączenie bezpłatne).

 

 

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor