Wydarzenia 21 paź 13:49 | ak
Nie żyje mjr Maria Kowalewska ps. „Myszka”, żołnierz NSZ

fot. nsz.com.pl

W środę, 20 października, w wieku 94 lat zmarła mjr Maria Irena Kowalewska ps. „Myszka” – żołnierz Samodzielnego Batalionu Narodowych Sił Zbrojnych im. Brygadiera Mączyńskiego, sanitariuszka w Powstaniu Warszawskim (w szpitalu polowym na Woli) - poinformował Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych.

Maria Kowalewska z domu Biedermann urodziła się 12 sierpnia 1927 r. w Nakle nad Notecią. Jej ojciec Teofil, był dentystą. Matka Zofia ukończyła Konserwatorium Muzyczne w Poznaniu w klasie fortepianu i udzielała lekcji muzyki.

Wybuch II wojny światowej zastał rodzinę Biedermannów w Gdyni. Maria miała wówczas 12 lat. Ostrzeżeni przez byłego pacjenta doktora Biedermanna natychmiast wyjechali z Gdyni do Warszawy. Dzięki temu uniknęli fali niemieckich aresztowań polskiej inteligencji i duchowieństwa. 

Mjr Maria Kowalewska była członkiem Rady Naczelnej Związku Żołnierzy NSZ, aktywnie brała udział w działaniach Związku i wielokrotnie reprezentowała Związek w kontaktach z Wojskiem Polskim i podczas uroczystości upamiętniających wysiłek polskich formacji niepodległościowych.

Była matką chrzestną sztandaru Służby Kontrwywiadu Wojskowego oraz członkiem Rady Kombatantów przy Szefie Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Zawsze aktywna i uśmiechnięta, prawie do ostatnich dni upamiętniała tradycje i ideały Narodowych Sił Zbrojnych. Miała niezwykły dar zjednywania sobie przyjaciół i włączania ich do propagowania idei NSZ. Zmarła w szpitalu wojskowym w Bydgoszczy.

źródło: Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych

ak Autor