Wydarzenia 28 paź 2017 | Andrzej Pawełczak
Niebezpieczne przejścia na Kamiennej

Dzisiaj zbierano podpisy pod wnioskiem o doświetlenie przejścia dla pieszych przy ul. Kamiennej na wysokości Lelewela/ fot. Andrzej Pawełczak

W sobotę, 28 października, Stowarzyszenie Społeczny Rzecznik Pieszych w Bydgoszczy zorganizowało kolejny happening, którego celem było zebranie podpisów pod projektem Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego, który dotyczy przejść dla pieszych na ul. Kamiennej na wysokości Lelewela i Grabowej.

- Chodzi o doświetlenie przejść, jest to bardzo ważne dla poprawy  bezpieczeństwa pieszych, jako najsłabiej chronionych uczestników ruchu drogowego. Ostatnio w Bydgoszczy było wiele wypadków potrąceń pieszych, w tym dzieci i osób starszych – na ulicach Wojska Polskiego, Nakielskiej i Ogińskiego – tłumaczy Paweł Górny ze stowarzyszenia.

Projekt Stowarzyszenia Społeczny Rzecznik Pieszych obejmuje dwa przejścia przez ulicę Kamienną – na wysokości Lelewela i Grabowej. W ramach budżetu obywatelskiego można je wyposażyć w dodatkowe oświetlenie uliczne. Koszt tej inwestycji wyceniono na 15 tysięcy złotych. Kilka tygodni temu stowarzyszenie zorganizowało happening u zbiegu ulic Kamiennej i Grabowej, w sobotę – Kamiennej i Lelewela.

Dlaczego stowarzyszenie zwróciło uwagę na przejścia na osiedlu Leśnym?

- Oba przejścia są niedostatecznie doświetlone, szczególnie teraz, w porze jesienno-zimowej, bardzo słabo widać pieszych. Tu są tylko lampy drogowe, ale uważamy, że na Kamiennej, gdzie jest bardzo duży ruch samochodów, przejścia powinny być specjalnie doświetlone. Ważne jest także, aby oświetlone były fragmenty chodnika, na którym pieszy czeka aż samochody zatrzymają się – dodaje Paweł Górny.