Wydarzenia 29 lis 2018 | Redaktor
Niepełnosprawni zachwycali tańcem w Bydgoszczy [ZDJĘCIA]

Zespół Amadeo/fot. Maczu

30 niewidomych i słabowidzących uczniów wzięło udział w warsztatach prowadzonych przez Instytut Muzyki i Tańca. Umiejętności udowodnili podczas ogólnopolskiego festiwalu „Taniec – mój sprawny świat”, który w środę (28 listopada) odbył się w Miejskim Centrum Kultury.

Festiwal był pokazem powarsztatowym 30 uczniów K-P SOSW nr 1 im. L. Braille’a w Bydgoszczy, którzy brali udział w programie Instytutu Muzyki i Tańca „Myśl w ruchu”. Pod kierunkiem wykwalifikowanych instruktorów poznali różne style tańca: taniec nowoczesny, standardowy, współczesny, improwizacje taneczne. Wyjeżdżali również na spektakle taneczne organizowane na wielkich scenach.

Uczestnicy projektu z K-P SOSW nr 1 im. L. Braille’a w Bydgoszczy/ fot. Maczu

Finał projektu w MCK został połączony z przeglądem formacji tanecznych zrzeszających osoby niepełnosprawne z całej Polski.

Na scenie zaprezentowało się pięć grup. Zespół AMADEO pod opieką Hanny Boguckiej wykonał elementy tańca ludowego oraz towarzyskiego, grupa z Zespołu Szkół Nr 31 pod opieką Magdaleny Podosek – taniec z chustami, zespół OKEY pod opieka Mariusza Procelewskiego – taniec towarzyski, SOSW dla Słabowidzących Nr 8 z Warszawy – tańce latynoamerykańskie, taniec towarzyski. Uczniowie bydgoskiego Ośrodka im. L. Braille'a – uczestnicy projektu – zaprezentowali się aż pięć razy: w tańcu nowoczesnym, lation-formacji, tańcu w kręgu, tańcu współczesnym.

fot. Maczu

Krzysztof Kranz, pełnomocnik prezydenta Bydgoszczy ds. osób niepełnosprawnych, nawiązał do trwającego festiwalu Filmów z Audiodeskrypcją dla Dzieci i Młodzieży, organizowanego przez bydgoski ośrodek Braille’a. - Tak jak kino jest elementem sztuki, tak też tym elementem jest taniec – o tyle bogatszym, że pozwala osobom niepełnosprawnym nie tylko być odbiorcami, ale również uczestnikami – mówił.

fot. Maczu

Audiodeskrypcji nie zabrakło także podczas festiwalowego pokazu. Audiodeskryptor opisywał liczbę osób na scenie, stroje tancerzy, rodzaj wykonywanego przez nich tańca, scenografię, oświetlenie, kolory i inne elementy istotne dla występu.

Występy uświetnił pokaz instruktora Filipa Jędrucha, która pracował z młodzieżą podczas realizacji projektu. Jędruch jest absolwentem Państwowej Szkoły Baletowej w Warszawie oraz Uniwersytetu Śląskiego, współpracował ze światowej sławy choreografami. Obecnie działa jako artysta niezależny, pedagog i choreograf, współpracuje zarówno z tancerzami, jak i z akrobatykami i gimnastykami. Prowadzi warsztaty taneczne dla dzieci i młodzieży, w tym osób z autyzmem i zespołem Aspergera.

fot. Maczu

Organizatorami festiwalu był Pomorsko-Kujawski Klub Kultury Fizycznej Sportu i Turystyki Niewidomych i Słabowidzących „Łuczniczka” w partnerstwie z Kujawsko-Pomorskim Specjalnym Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym Nr 1 dla Dzieci i Młodzieży Słabo Widzącej i Niewidomej im. Louisa Braille`a w Bydgoszczy.

 

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor