Niesamowite odkrycie. Wielki skarb pod Toruniem
fot. archeolog.pl
Niesamowitego odkrycia dokonał jeden z członków Grupy Historyczno Eksploracyjnej WELES z Małej Nieszawki. W Cierpicach koło Torunia odnaleziono ponad 150 wyrobów z brązu, będących sporym fragmentem końskiego ogłowia.
Inne z kategorii
Karol Kus wystąpi w bydgoskiej Światłowni [ZAPROSZENIE]
40 lat Akademii Medycznej i 20 lat Collegium Medicum UMK – ważne jubileusze w Bydgoszczy
Pochodzenie odnalezionego skarbu było owiane tajemnicą. Wiedzieli o nim jedynie nieliczni. Po odnalezieniu skarbu miejsce zostało zabezpieczone i pilnowane przez członków stowarzyszenia. Na miejsce wezwano archeologów.
- Grupa kończąc poszukiwania wracała na miejsce zbiórki i podczas przejścia, nie wyłączając wykrywacza metali, pojawił się interesujący i głęboki sygnał. Po stwierdzeniu, że może być to zespół zabytków intencjonalnie tu zdeponowanych wydobycie zostało natychmiast przerwane, a teren uporządkowany i zamaskowany - opowiada Arkadiusz Wyrzykowski z grupy WELES. - Został powiadomiony niezwłocznie wójt i konserwator zabytków oraz przydzielony nam strażnik leśny. Tego dnia znaleziony został również w innym miejscu grot włóczni, obiekt jest w trakcje ustalania datowania i pochodzenia - dodaje.
Jest to pierwsze tego typu znalezisko na terenie Europy Środkowo-Wschodniej. Archeolodzy uważają, że odnalezione przedmioty należąły do Scytów, którzy penetrowali te rejony w czasach kultury łużyckiej.