Wydarzenia 15 kwi 17:22 | mk
Nowe punkty szczepień  „w przygotowaniu”. W Bydgoszczy będą dwa

fot. ilustracyjna, Pixabay

28 punktów szczepień powszechnych zostanie uruchomionych w województwie kujawsko-pomorskim. Pilotażowy punkt zacznie działać w Fordonie od przyszłego tygodnia.

W szpitalach w regionie przebywają obecnie 1732 osoby chore na Covi-19. – Jesteśmy na szczycie trzeciej fali – mówi wojewoda Mikołaj Bogdanowicz. Można jednak zauważyć trend spadkowy. Liczba zachorowań i osób potrzebujących hospitalizacji jest mniejsza, chorych nie przybywa tak, jak jeszcze w okresie świątecznym. – Nie oznacza to jednak, że możemy mówić o spokoju – zaznacza. Służba zdrowia nadal jest przeciążona; do pracy skierowano 11 dodatkowych karetek, co, jak wskazuje, „znormalizowało” sytuację. – Mam nadzieję, że trend zmniejszania się liczby osób w szpitalach zostanie utrzymany.

Na poprawę sytuacji ma wpłynąć też zwiększona skala szczepień. Spodziewane są większe dostawy preparatów i uruchomienie, we współpracy z samorządami, punktów tzw. szczepień masowych.

Część propozycji odrzucono

W województwie kujawsko-pomorskim w tej chwili funkcjonują 332 punkty szczepień. W sumie dotychczas wykonano 394 tys. szczepień, z czego 102 tys. – drugą dawką.

Do 11 kwietnia samorządy miały czas, by przedstawić swoje propozycje dotyczące lokalizacji nowych punktów szczepień. Spłynęło ich 49; zarekomendowane przez wojewodę propozycje zostały przekazane do Narodowego Funduszu Zdrowia, który ostatecznie wybrał 27 miejsc. Po terminie wpłynął wniosek Inowrocławia, najprawdopodobniej jednak także zostanie zaakceptowany.  

Kryterium wyboru był proporcjonalny dostęp do szczepień mieszkańców całego regionu.  – Weryfikując zgłoszone przez samorządy punkty, braliśmy pod uwagę potencjał, czyli ile szczepień obecnie wykonują punkty już istniejące  w poszczególnych powiatach i liczbę osób dorosłych w danych powiatach, które nie zostały jeszcze zaszczepione – tłumaczy rzecznik bydgoskiego NFZ-u, Barbara Nawrocka. – Zależy nam na tym, aby równomierne rozłożenie punktów wyrównało dostępność do szczepień w poszczególnych powiatach. W oparciu o te analizy NFZ przygotował mapę punktów szczepień zgodnie z rzeczywistymi potrzebami.

Na początek Fordon

Prawdopodbnie z tego powodu decyzją NFZ-u zamiast dziewięciu zaproponowanych przez Miasto Bydgoszcz punktów uruchomione zostaną dwa. Pierwszy, pilotażowy punkt, będzie działał w Fordonie od przyszłego tygodnia. 13 kwietnia urząd miasta jako nowe miejsce szczepień w Fordonie wskazał Szkołę Podstawową 65 w Fordonie. Na jutro jednak przewidziano konferencję w sprawie uruchomienia pilotażowego puntku w głównym budynku UTP (al. S. Kaliskiego 7). Drugą wskazaną przed kilkoma dniami lokalizacją jest Bydgoskie Centrum Targowo-Wysawiennicze. Za każde wykonane szczepienie podmiot medyczny podpisujący umowę z NFZ otrzyma 61 złotych.

Rząd chce, by do końca sierpnia pierwszą dawką zaszczepienie zostali wszyscy chętni. Poza utworzeniem nowych punktów szczepień, mają to umożliwić zmieniono zasady kwalifikacji. Do szczepienia mogą obecnie kwalifikować osoby innych niż wcześniej profesji (poza lekarzami czy stomatologami także diagności laboratoryjni, farmaceuci, fizjoterapeuci i studenci ostatniego roku studiów medycznych). 

Więcej czytaj tutaj.

mk Autor