Wydarzenia 15 maj 2017 | Wojciech Bielawa
Nowy budynek sądu okręgowego wychodzi spod ziemi

Wizualizacja Sądu Okręgowego w Bydgoszczy / materiały inwestora

Przy ulicy Nowy Rynek powstaje reprezentacyjny gmach Sądu Okręgowego. Niebawem zakończy się budowa dwupoziomowego, podziemnego parkingu. Cały obiekt będzie gotowy jesienią przyszłego roku.

Pracownicy sądu nie mogą się doczekać, kiedy nowy budynek zostanie oddany do użytku. W dotychczasowych pomieszczeniach zrobiło się bowiem bardzo ciasno. Archiwa pękają w szwach, brakuje także miejsca do pracy.

Budynek sądu powstaje na niewielkiej, 800-metrowej działce przy ul. Nowy Rynek 12. Gmach będzie miał dwupoziomowy parking podziemny i trzy piętra nad ziemią. Łącznie będzie miał 3320,11 m. kw. powierzchni. W środku znajdą się sale sądowe, pomieszczenia dla świadków, pokoje narad, a także pomieszczenia administracji sądowej.

Gmach sądu efektownie prezentuje się na wizualizacjach. Równie dobrze ma wyglądać w rzeczywistości. Na elewacji zaplanowano dwa rodzaje kamiennych okładzin: jasną, wykonaną z trawertynu oraz ciemną, kamienną, wykonana z łupku.

Inwestycja rozpoczęła się w ubiegłym roku. Budowniczowie jesienią rozebrali stary, szpetny budynek z czerwonej cegły. Aktualnie dobiegają końca prace budowlane na dwóch podziemnych kondygnacjach, gdzie znajdzie się parking dla pracowników sądu i położonej po sąsiedzku prokuratury. Cały budynek ma być gotowy w trzecim kwartale 2019 r. Będzie kosztował ponad 17 mln zł. Pieniądze na inwestycję pochodzą z budżetu państwa.

Wojciech Bielawa

Wojciech Bielawa Autor

Redaktor prowadzący