Wydarzenia 1 kwi 2019 | mk
Nowy kierunek na UKW: kryminologia

fot. ilustracyjna /Pixabay

Od przyszłego roku akademickiego na UKW będzie można studiować kryminologię. Zajęcia, obok wykładowców, poprowadzą m.in. policjanci.

Uczelnia tłumaczy, że powodem uruchomienia kierunku jest wyjątkowe zainteresowanie nim w całym kraju. W ofercie niektórych szkół wyższych znajdziemy zarówno kryminologię, jak i kryminalistykę. Czym się różnią?

– Kryminalistyka to nauka o technicznych metodach pozyskiwania dowodów na potrzeby procesu karnego, jest nauką techniczno-biologiczno-medyczną – tłumaczy Radosław Krajewski, prof. UKW, dziekan Wydziału Administracji i Nauk Społecznych. – Żeby kształcić w tej dziedzinie, trzeba mieć laboratoryjne warunki – dodaje.

Natomiast kryminologia, oferowana przez UKW, to nauka społeczna o przestępczości jako zjawisku. – Sytuuje się między prawem, pedagogiką, resocjalizacją a psychologią – wyjaśnia.

W ramach zajęć studenci będą zgłębiać m.in. suicydologię – naukę o samobójstwach czy wiktymologię – o ofiarach, poznają prawo karne, dowiedzą się więcej o psychopatologiach. Zajęcia będą prowadzić wykładowcy UKW oraz praktycy, m.in. policjanci.

W trzyletnim planie studów przewidziano 360 godzin praktyk. Uczelnia podpisała umowy z kilkunastoma podmiotami, m.in. z policją, strażą miejską, Inspekcją Transportu Drogowego, firmami detektywistycznymi, ochroniarskimi.

Co po studiach? – Aboslwenci mogą zabiegać o zatrudnienie we wszystkich podmiotach, które mają za zadanie ochronę bezpieczeństwa, ściganie sprawców przestępstw, ale też w podmiotach takich jak służba więzienna – mówi dziekan Krajewski. – W policji można pracować po każdym kierunku, ale po kryminologii na pewno jest się do tej pracy przygotowanym – dodaje.

Obok policji i straży miejskiej absolwenci mogą podjąć pracę także m.in. w Służbie Celno-Skarbowej, w prywatnych firmach ochroniarskich i detektywistycznych, jednostkach zarządzania kryzysowego. Będą mogli także starać się o zatrudnienie w służbach specjalnych, w tym w Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz w Centralnym Biurze Antykorupcyjnym.

UKW otwiera tylko studia I stopnia. Na razie, a może docelowo. – Program studiów został tak ułożony, że powinien dać kompleksową wiedzę już na poziomie studiów licencjackich – tłumaczy dziekan. – Myślę, że zawodowo byłoby lepiej, żeby absolwenci kryminologii podejmowali studia drugiego stopnia chociażby na administracji – mówi. Jego zdaniem zwiększaliby w ten sposób swoje możliwości na rynku pracy. Poszerzając wiedzę o drugi obszar, mogliby skorzystać m.in. z bloku zajęć dotyczących administracji bezpieczeństwa publicznego.

Rekrutacja na studia w roku akademickim 2019/2020 rozpocznie się 5 czerwca. Więcej informacji można znaleźć na stronie www.rekrutacja.ukw.edu.pl.

mk Autor