Nowy sprzęt dla strażaków, odznaczenia i kampania „Stop pożarom traw” [ZDJĘCIA]
fot. Anna Kopeć
Pięć wozów strażackich dla jednostek w całym województwie, odznaczenia dla wyróżniających się i najdzielniejszych funkcjonariuszy oraz apel „stop lekkomyślności”, to plon wizyty wiceministra spraw wewnętrznych Jarosława Zielińskiego w bydgoskiej Szkole Podoficerskiej Państwowej Straży Pożarnej.
Inne z kategorii
Zderzenie trzech aut na DK25 w Buszkowie [Z OSTATNIEJ CHWILI]
Iwaneczko zagra w Bydgoszczy [ZAPOWIEDŹ]
Wozy warte ponad 6,5 mln złotych trafią do różnych jednostek w województwie – specjalny z podnośnikiem do komendy miejskiej w Bydgoszczy, ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy do komendy powiatowej w Rypinie, dwa nośniki kontenerowe do komendy miejskiej w Toruniu i Golubiu Dobrzyniu, a zaopatrzeniowy z łodzią ratowniczą do komendy powiatowej w Sępólnie Krajeńskim.
Minister Zieliński wręczył też 11 funkcjonariuszom odznaczenia państwowe i resortowe. Medalem „Za ofiarność i odwagę” wyróżniony został Łukasz Walkowiak, który wyniósł z płonącego pomieszczenia niepełnosprawnego mężczyznę.
fot. Anna Kopeć
W Bydgoszczy minister ogłosił też start kampanii „Stop pożarom traw”. Co roku strażacy zmagają się z plagą wypalania traw. Tylko w ubiegłym roku musieli interweniować blisko 40 tysięcy razy. – Stop lekkomyślności przy wypalaniu traw, bo pożary te wynikają w 94 procentach z błędów człowieka - mówił minister Zieliński. Rocznie w tego rodzaju zdarzeniach traci życie kilkanaście osób - w tym podpalacze, przypadkowe osoby oraz strażacy. Podpalanie – w tym traw- jest penalizowane. Do tego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji rolnictwa może nakładać dotkliwe kary finansowe w postaci zmniejszenia, a w skrajnych wypadkach odebrania dopłat bezpośrednich.
Kampania „Stop pożarom trwa” przypomina też, że pożary trwa powodują spustoszenie flory i fauny. Niszczone są miejsca lęgowe wielu gatunków gnieżdżących się na ziemi i w krzewach. Dym uniemożliwia pszczołom i trzmielom oblatywanie łąk. Owady giną w płomieniach. Giną zwierzęta domowe. W płomieniach traci życie wiele pożytecznych zwierząt: płazy (żaby, ropuchy, jaszczurki), ssaki (krety ryjówki, jeże, zające, lisy, borsuki, kuny, nornice, badylarki i inne drobne gryzonie) oraz wiele innych (mrówki, dżdżownice, pająki).