Nowy szereg obostrzeń! Ponownie zamknięte siłownie i kluby fitness
fot. ilustracyjna, Anna Kopeć
W czwartek – 15 października – odbyła się konferencja prasowa premiera oraz ministra zdrowia, na której m.in. przedstawiono nowe zasady bezpieczeństwa w walce z koronawirusem. Od soboty (17 października) w całym kraju obowiązywać będzie szereg nowych, bardziej restrykcyjnych obostrzeń.
Inne z kategorii
Tako „Rzeczemy” i poetycko wieczerzamy [ZAPROSZENIE]
Pożar mieszkania w Fordonie [Z OSTATNIEJ CHWILI]
Dzisiaj (15 października) w Polsce odnotowano 8 099 nowych zakażeń, zmarło 91 osób, u których stwierdzono koronawirusa. Żeby zahamować te wysokie wskaźniki, rząd postanowił wprowadzić nowe obostrzenia. Od 10 października cała Polska jest w strefie żółtej (i czerwonej). Podczas czwartkowej konferencji zapowiedziano, że od soboty będzie to się wiązało z nowymi obostrzeniami.
Premier (ze względu na kwarantannę połączony ze studiem zdalnie) zapewniał, że walka z pandemią COVID-19 jest teraz najważniejszą sprawą dla rządu. – Są jasno wyznaczone zadania, określone cele, mamy też zaprojektowaną procedurę działania w ramach rządowego zespołu zarządzania kryzysowego – chwalił Morawiecki.
– To jest realne zagrożenie, realne niebezpieczeństwo, realne dla Polski, realne we wszystkich krajach Europy i na całym świecie – mówił premier.
Nowe obostrzenia – strefa żółta:
• lokale gastronomiczne mogę być otwarte w godz. 6.00 – 21.00. Zajęty może być co drugi stolik. Po godz. 21.00 wyłącznie możliwość zamówienia posiłków na wynos;
• ograniczenia liczba osób w transporcie publicznym – zajętych może być 50 proc. miejsc siedzących lub 30 proc. liczby wszystkich miejsc;
• od 19.10 – ograniczona liczba osób na weselach i innych uroczystościach – max. 20 osób, bez możliwości zabawy tanecznej;
• w uroczystościach religijnych może uczestniczyć max. 1 osoba na 4m2;
• w zgromadzeniach publicznych może uczestniczyć max. 25 osób;
• w szkołach wyższych oraz ponadpodstawowych obowiązuje nauczanie hybrydowe;
• wydarzenia sportowe bez udziału publiczności;
• w wydarzeniach kulturalnych max. 25 proc. miejsc zajętych przez publiczność;
• zawieszona działalność basenów, aquaparków i siłowni.
Nowe obostrzenia – strefa czerwona:
• ograniczenie liczby osób w placówkach handlowych do 5 osób na 1 kasę;
• od 19.10 - zakaz organizacji imprez okolicznościowych (wesela, konsolacje i inne);
• podczas uroczystości religijnych nie więcej niż 1 osoba na 7m2,
• w zgromadzeniach publicznych może uczestniczyć max. 10 osób;
• w szkołach wyższych oraz ponadpodstawowych obowiązuje nauczanie w trybie zdalnym (z wyłączeniem zajęć praktycznych).
Oprócz tego w strefie czerwonej obowiązują takie same zasady bezpieczeństwa jak w strefie żółtej:
• lokale gastronomiczne mogę być otwarte w godz. 6.00 – 21.00. Zajęty może być co drugi stolik. Po godz. 21.00 wyłącznie możliwość zamówienia posiłków na wynos;
• ograniczenie liczba osób w transporcie publicznym – zajętych może być 50 proc. miejsc siedzących lub 30 proc. liczby wszystkich miejsc;
• wydarzenia sportowe bez udziału publiczności;
• w wydarzeniach kulturalnych max. 25 proc. miejsc zajętych przez publiczność;
• zawieszona działalność basenów, aquaparków i siłowni.
Czytaj także: Blisko połowa Polski w czerwonej strefie! Wśród nich m.in. Bydgoszcz, Toruń, Włocławek i Grudziądz
Strategiczne cele rządu. Droga zdroworozsądkowa?
– Nasze strategiczne cele to chronić życie i zdrowie Polaków – podkreślał Morawiecki. – Drugi cel to zapewnienie właściwego funkcjonowania służby zdrowia. Trzeci – utrzymanie pracującej gospodarki i zdecydowana obrona miejsc pracy.
Morawiecki zapewniał, że droga, którą obrał rząd, jest zdroworozsądkowa, ale jednak zakłada szereg rygorów i obostrzeń. – Chcemy wdrażać obostrzenia, które będą chroniły nas przed rozprzestrzenianiem się koronawirusa, ale jednocześnie chcemy, żeby gospodarka możliwie w dużym zakresie pracowała – mówił Morawiecki.
– Poradziliśmy sobie z COVID-19 wiosną i możemy sobie poradzić również teraz. Wygramy tę walkę, ale tylko jak będziemy solidarni, jak będziemy razem postępować według zaleceń. Premier zachęca wszystkich przede wszystkim do tego, aby zostać w domu oraz, w miarę możliwości, do zdalnej pracy. Jego zdaniem podstawowym błędem było to, że społeczeństwo ponownie, tak jak przed pandemią, przestało trzymać pomiędzy sobą dystans.
fot. Screen z czwartkowej (15 października) konferencji
– Ten wykres praktycznie wszystko mówi o tej obecnej fali zachorowań. Kiedy spojrzymy na mobilność, czyli na kontaktowanie się społeczne ludzi, to dostrzeżemy na tym wykresie, że te kontakty społeczne są na takim poziomie, jaki był przed wybuchem pandemii – stwierdził.
Polska a świat
Polska znajduje się na 17. miejscu w Europie pod względem zachorowań na Covid-19. Zdaniem premiera nie jest to powód do uspokojenia. – Widzimy, że cała Europa z powrotem wchodzi w bardzo drastyczne i rygorystyczne obostrzenia – mówił Morawiecki. Premier uważa, że społeczeństwo powinno razem walczyć z wirusem – pilnować dystansu, dezynfekcji oraz zasłaniać nos i usta, by nie powtarzać zagranicznych scenariuszy.