Wydarzenia 28 mar 2017 | Redaktor
O społeczności żydowskiej, która zniknęła

materiały KPCK

Pracownia Dziedzictwa Kulturowego Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy zaprasza na XI Spotkanie z Historią, poświęcone tym razem społeczności, którą z naszego miasta zmiotły wichry dwudziestowiecznych dziejów.

Mowa o Żydach, związanych z Bydgoszczą i pobliskim Fordonem już od późnego średniowiecza, lecz mimo to żyjących nierzadko poza wspólnotą miejską albo na jej marginesie. Co więcej, ze względu na swe pochodzenie etniczne, wyznanie i specyficzną kulturę ludzie ci byli często przedmiotem szykan, a nawet agresji ze strony chrześcijańskich sąsiadów.

Aczkolwiek od jakiegoś czasu mówi i pisze się o nich coraz więcej, nie tylko w kontekście wojennej martyrologii, ciągle jednak zajmują niewiele miejsca w zbiorowej pamięci miasta.

Losy bydgoszczan religii mojżeszowej przybliży historyk, dr hab. Tomasz Kawski, profesor Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego, autor wielu publikacji na ten temat oraz współautor (razem z Agnieszką Jedlińską-Kawską) wydanej niedawno książki „Społeczność żydowska w Bydgoszczy w XX wieku”.

XI Spotkanie z Historią u Hoffmana „O bydgoskiej społeczności żydowskiej, która zniknęła” odbędzie 30 marca w Salonie Hoffmana KPCK przy placu Kościeleckich 6 w Bydgoszczy. Początek o godz. 18.00, wstęp wolny

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor