Wydarzenia 1 kwi 2021 | Marta Kocoń
Osiem karetek więcej jeździ do pacjentów w regionie

fot. ilustracyjna, Anna Kopeć

Od 1 kwietnia w województwie funkcjonuje 101 zespołów ratownictwa medycznego. Pracę zaczęło osiem nowych zespołów, dwa kolejne mają dołączyć po świętach.

Zwiększenie liczby karetek wiąże się z sytuacją epidemiczną. - Liczba zgłoszeń na 112 i 999 w dobie pandemii znacząco się zwiększyła - mówi wojewoda Mikołaj Bogdanowicz. Widać to zwłaszcza w okresie wzrostu zakażeń i, w konsekwencji, hospitalizacji. - Przyznaję, wydłużył się czas oczekiwania na karetkę, stąd nasza reakcja, zwiększenie liczby karetek w systemie - tłumaczy.

Wcześniej system ratownictwa medycznego w województwie dysponował 93 karetkami. - Od 1 kwietnia zostało uruchomionych osiem nowych zespołów, kolejne dwa będą utworzone dodatkowo w okresie poświątecznym, który też będzie dla nas wszystkich bardzo trudny - zapowiada wojewoda.

Medycy niezmiennie potrzebni

Obecnie w regionie w szpitalach znajduje się ponad 1700 pacjentów chorych na COVID-19. - To bardzo duża liczba, niestety, w najbliższych dniach spodziewamy się potrzeby zwiększenia liczby łóżek potrzebnych do leczenia koronawirusa - mówi wojewoda.

wojewoda Mikołaj Bogdanowicz, fot. Anna Kopeć, archiwum

W poniedziałek (29 marca) uruchomiony został szpital tymczasowy w Ciechocinku. - W tej chwili przebywa tam kilkanaście osób, ale szpital przygotowuje się na przyjęcie kolejnych.

Obecnie placówka dysponuje 60-osobową kadrą lekarzy, pielęgniarek, ratowników medycznych. Kilkoro z nich to osoby, które same zgłosiły się do pracy. Na ten moment taka liczba kadry zapewnia ciągłość pracy lecznicy i „przyjmowania pacjentów na tych dobrze przygotowanych miejscach z dostępem do tlenu i miejscach respiratorowych”, wskazuje wojewoda.  

fot. Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki

Nadal jednak apeluje o zgłaszanie się medyków, zarówno do szpitala tymczasowego, jak i do innych placówek. - Skierowaliśmy nową grupę lekarzy do pracy w szpitalu w Radziejowie oraz w szpitalu tymczasowym, trwają postępowania związane z tymi skierowaniami - mówi.

Więcej punktów szczepień

Mikołaj Bogdanowicz nawiązał też do zmian w programie szczepień. - W najbliższych ośmiu tygodniach planujemy wykonać 17 milionów szczepień - mówi.

Do już wykonujących szczepienia punktów, m.in. szpitali węzłowych i placówek POZ, mają dołączyć punkty utworzone przez samorządy: co najmniej jeden na powiat i po kilka w dużych miastach. Zostaną uruchomione ok. 20 kwietnia.

Szpital tymczasowy w Ciechocinku otwarty

Marta Kocoń

Marta Kocoń Autor

Sekretarz Redakcji