Szpital tymczasowy w Ciechocinku otwarty. „Potrzeby kadrowe są ogromne”
fot. Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy
W poniedziałek (29 marca) uruchomiony został szpital tymczasowy dla pacjentów z COVID–19. Na razie przygotowano w nim 66 miejsc, w tym 10 respiratorowych. Władze placówki apelują do medyków o zgłaszanie się do pracy.
Inne z kategorii
Tako „Rzeczemy” i poetycko wieczerzamy [ZAPROSZENIE]
Pożar mieszkania w Fordonie [Z OSTATNIEJ CHWILI]
To ponad trzy miesiace dużego wysiłku włożonego w adpatacje pomieszczeń, gromadzenie sprzętów, leków (...) – mówił dyrektor 22. Wojskowego Szpitala Uzdrowiskowo-Rehabilitacyjnego Ireneusz Lelwic
Do lecznicy w Ciechocinku przewiezionych zostanie część pacjentów z Radziejowa i Aleksandrowa Kujawskiego. W pierwszym etapie uruchamiania szpitala dostępnych będzie 66 miejsc, w tym 10 respiratorowych. Łącznie placówka przy pełnym „otwarciu” może przyjąć 200 osób.
Obecnie w województwie kujawsko-pomorskim hospitalizowanych jest 1722 pacjentów z COVID-19. Jak wskazywał wojewoda Mikołaj Bogdanowicz, zakażenia w ciągu pięciu-dziesięciu dni przekładają się na liczbę hospitalizacji. Ponieważ liczba zakażeń jest wciąż duża, „spodziewamy się w najbliższych dniach w naszym regionie większej liczby pacjentów” – podkreślił.
Medycy bardzo potrzebni
Za przygotowanie szpitala uzdrowiskowego do potrzeb pacjentów z COVID-19 odpowiadał 10. Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką w Bydgoszczy. – Zrobiliśmy wszystko, żeby zapewnić bezpieczeństwo pacjenta oraz zwiększyć jego komfort – mówił zastępca komendanta szpitala wojskowego, płk. dr. n. med. Robert Włodarski. – Myślę, że to bardzo ważna chwila dla województwa. Każde łóżko dobrze zagospodarowane, dobrze wyposażone, jest drogocenne – podkreślił.
Sam, jako anestezjolog, będzie pomagał tutejszym pacjentom. Apelował też do medyków. – Potrzeby kadrowe są ogromne. Proszę każdą osobę wykonującą zawód medyczny, aby przemyślała swój grafik zajęć i zwróciła się do na z pomocą, oferując swoje usługi – mówił.
Już zgłoszonej nowej kadrze dziękował zastępca dyrektora 22. Wojskowego Szpitala Uzdrowiskowo-Rehabilitacyjnego Dariusz Marcinowski. Zaznaczył, że lecznica „z otwartymi ramionami” przyjmie lekarzy, pielęgniarki, ratowników i opiekunów medycznych oraz studentów kierunków medycznych. – Najbliższy miesiąc będzie miesiącem wybitnej mobilizacji – mówił.
W kwietniu trzy-cztery razy więcej szczepień
Jak przekazał wojewoda Bogdanowicz, w kujawsko-pomorskim pierwszą dawką zaczepionych jest 190 tys. osób, drugą – 110 tysięcy.
– W kwietniu liczba szczepień będzie trzy, a może czterokrotnie większa niż w tym miesiącu. Zaszczepimy tyle osób, co w pierwszym kwartale. To na pewno pomoże pokonać tę chorobę – podkreślił. – Mam nadzieję, że dyscyplina społeczeństwa pozwoli nam, by te statystyki zachorowalności i hospitalizacji się zmniejszały – dodał.
Od lewej płk. dr. n. med. Robert Włodarski, Ireneusz Lelwic, Mikołaj Bogdanowicz, Dariusz Marcinowski
Dyrektor szpitala Ireneusz Lelwic poinformował, że również szpital uzdrowiskowy będzie kontynuować szczepienia. Obecnie wykonuje ich3,5 tys. tygodniowo.
Zdjęcia: KPUW