Wydarzenia 14 paź 2017 | Redaktor
Pierwszy raz obchodziliśmy Dzień NATO w Bydgoszczy [GALERIA]

Dzień NATO w Bydgoszcz / fot. Anna Kopeć

W sobotę po raz pierwszy w historii odbył się Dzień NATO w Bydgoszczy. Na Wyspie Młyńskiej można było zobaczyć sprzęt wojskowy i paradujących żołnierzy. Nie zabrakło także wojskowej orkiestry i innych atrakcji.

– Jesteśmy naprawdę dumni, że Bydgoszcz jest polską stolicą NATO. Zorganizowaliśmy to spotkanie wspólnie z bydgoskimi jednostkami NATO, przy wsparciu Wojska Polskiego, ponieważ odczuwaliśmy brak w kalendarzu bydgoskich imprez takiej, która zwracałaby uwagę na międzynarodowy i militarny charakter miasta. Wierzę, że będziemy to przedsięwzięcie kontynuować w kolejnych latach – mówił podczas otwarcia imprezy Rafał Bruski, prezydent Bydgoszczy.

Wihelm Gruen, dowódca JFTC w Bydgoszczy dodał: - Jestem szczęśliwy, że wspólnie z mieszkańcami Bydgoszczy świętujemy Dzień NATO. To przedsięwzięcie pozwala nam pokazać kim jesteśmy i co robimy.

Na Wyspie Młyńskiej żołnierze USA pochodzący z 2 Pułku Kawalerii (2nd Cavalry Regiment) zaprezentowali pojazdy opancerzone typu Striker. Z kolei żołnierze angielscy pochodzą z Pułku Lekkich Dragonów (Light Dragoons Regiment) pokazali lekkie pojazdy rozpoznawcze typu Coyote i Jackal. Podczas imprezy odbyły się występy orkiestr oraz prezentacje przygotowane przez lokalne instytucje kultury, jednostki oświatowe i służby mundurowe, w tym pokazy musztry paradnej. Do południa na Brdzie odbył się wyścig smoczych łodzi, a także bieg na orientację „NATO Race”. Dzień NATO zakończył się o godz. 17.

 

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor