Wydarzenia 28 cze 2019 | Redaktor
Pilnie potrzebna pomoc! Zatankuj szpik dla Macieja

plakat/Facebook

„Szukamy bliźniaka genetycznego dla Macieja. Chcemy pomóc Maciejowi i innym chorym, dać im szansę na normalne życie” - informują organizatorzy akcji i proszą o pomoc. Maciej Gordon zachorował na aplazję szpiku i pilnie potrzebuje przeszczepu.

Maciej sam o sobie pisze tak: „Od najmłodszych lat moją największą pasją była motoryzacja. Jestem szczęśliwym 26-latkiem, ponieważ zamiłowanie do aut połączyłem z pracą w zawodzie. Chciałbym dalej się spełniać, realizować marzenia i robić to, w czym czuję się jak ryba w wodzie. Chcę stale poznawać nowych ludzi, pomagać im i być specjalistą, któremu mogą zaufać. Nie poddam się i choroba mnie nie zatrzyma, bo dla mnie to dopiero początek rajdu zwanego życiem”- czytamy na stronie akcji na Facebooku.

Maciejowi można pomóc poprzez zarejestrowanie się jako potencjalny dawca szpiku podczas organizowanych w ramach akcji najbliższych wydarzeń:

  • 29 czerwca - Battle of Giants Mistrzostwa Wipeout. Wydarzenie przy Łuczniczce,12.00-18.00
  • 30 czerwca - Otwieracz lata w Myślęcinku - stanowiska DKMS przy Wake Park - akcja rejestracji od 14.00 do 20.00
  • 30 czerwca - bieg w Inowrocławiu - Blue Run, możliwość zarejestrowania się od 16.00 do 18.00
  • 29-30 czerwca - centrum handlowe Galeria Pomorska, możliwość rejestracji od 10.00 do 18.00
  • 5- 7 czerwca - Ena Bydgoszcz Triathlon - możliwość zarejestrowania się jako dawca szpiku - 5 lipca w godz. 15.00-20.00, 6 lipca 9.00-21.00, 7 lipca 9.00-16.00

Od 24 czerwca do dzisiaj (28 czerwca) istnieje możliwość zarejstrowania się jako dawca szpiku w następujących salonach samochodowych: Salony Volkswagen AJ Motors, Salon Renault Uni-Car , Salon Reiski Auto, Salon Mazda Nordic Motor, Salon Volvo Nordic Motor, Salon Honda Nova Motor, Salony BMW Dynamic Motors, Salon Skoda Bieranowski.

Rejestracji potencjany dawca szpiku może także dokonać w  Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa lub rejestrując się samodzielnie przez stronę: https://www.dkms.pl/pl.

Samo pobranie materiału do badania jest bezbolesne, gdyż polega na pobraniu próbki na patyczki z wewnętrznej strony policzka. Materiał następnie jest badany, a potencjalny dawca rejestrowany w bazie dawców szpiku. Szpik od pasującego dawcy pobiera się z talerza kości biodrowej lub z krwi obwodowej. Obie formy pobrania są praktycznie bezbolesne dla dawcy, a ratują życie biorcy.

Dawcą szpiku mogą zostać kobiety i mężczyźni w wieku od 18. do 55. roku życia.

sw

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor