Poczta Polska upamiętniła generała Zbigniewa Nowka
fot. Poczta Polska
13 grudnia 2021 roku minie 40 lat od wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. W związku z rocznicą Poczta Polska wydała znaczek i kartę okolicznościową z wizerunkiem bydgoszczanina gen. Zbigniewa Nowka.
Inne z kategorii
Tako „Rzeczemy” i poetycko wieczerzamy [ZAPROSZENIE]
Pożar mieszkania w Fordonie [Z OSTATNIEJ CHWILI]
Prezentacja wydawnictw filatelistycznych poświęconych gen. Zbigniewowi Nowkowi była częścią konferencji na temat stanu wojennego, która w czwartek (9 grudnia) miała miejsce w urzędzie wojewódzkim. – Odbyłem z panem generałem kilka bardzo sympatycznych spotkań, zyskał moją dużą sympatię. W 2019, kiedy niestety pan generał zmarł, złożyłem jego żonie obietnicę, że będę zawsze pamiętał o panu generale i Poczta Polska będzie zawsze pamiętała o takim bohaterze – powiedział Karol Górski, dyrektor Regionu Sieci Bydgoszcz Poczty Polskiej.
Postać Zbigniewa Nowka, działacza opozycji antykomunistycznej, a po transformacji ustrojowej – szefa wywiadu i kontrwywiadu, została upamiętniona na okolicznościowym znaczku i karcie pocztowej.
Zbigniew Nowek urodził się w Bydgoszczy 1 lipca 1959 roku, zmarł 17 czerwca 2019 roku. Z wykształcenia był prawnikiem – studiował na UMK w Toruniu, w czasie studiów i po nich działał w opozycji antykomunistycznej.
W 1990 roku rozpoczął karierę w nowo utworzonym Urzędzie Ochrony Państwa. Po kolejnych awansach, w 1998 r., został szefem UOP. W latach 2005–2008 kierował Agencją Wywiadu, w 2010 był zastępcą szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Za swoją działalność na rzecz bezpieczeństwa w kraju był wielokrotnie odznaczany, m.in. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.
Angażował się w upamiętnianie działań opozycji w województwie. W 2016 roku został powołany do Wojewódzkiej Rady do spraw Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych, której następnie był przewodniczącym.