Wydarzenia 17 kwi 2018 | Redaktor
Policja oczami młodych. Po dyskusji na UKW

fot. Anna Kopeć

Jaki jest „Wizerunek policji w opinii młodzieży”? Odpowiedzi próbowali udzielić uczestnicy seminarium, które 16 kwietnia przeprowadzono na UKW. W wydarzeniu wzięli udział naukowcy, policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy oraz studenci i uczniowie szkół średnich.

Dlaczego podczas seminarium skupiono się właśnie na ludziach młodych? – Młodzież dopiero wkracza w życie i szuka swojego miejsca w społeczeństwie. Z tego względu często bardzo krytycznie podchodzi do narzucanych im reguł – możemy przeczytać w słowie wstępnym. Co więcej, statystyki pokazują, że to młodzi ludzie najczęściej łamią przepisy.

Na to, czy młodzież będzie w dobrych relacjach z Policją, wpływa m.in. jej wizerunek – do którego, jako służba dysponująca „środkami przymusu”, musi przywiązywać szczególną wagę.

fot. Anna Kopeć

O tym, czy policjanci cieszą się zaufaniem społeczeństwa, opowiadali inspektor Maciej Wołczek oraz komisarz Monika Hermann z KWP w Bydgoszczy. Z badania CBOS wynika, że wizerunek funkcjonariuszy jest raczej pozytywny: Policja to jedna z najwyżej ocenianych instytucji publicznych i najlepiej oceniona spośród instytucji służb mundurowych i wymiaru sprawiedliwości. Większość Polaków ma dobre zdanie o jej pracy i uważa, że w Polsce żyje się bezpiecznie.

Mimo to, nadal duża część społeczeństwa odnosi się do policjantów z nieufnością, a nawet wrogością. W wielu przypadkach są to właśnie młodzi ludzie. – Może to wynikać z uprzedzeń, które są im wpajane od najmłodszych lat i które umacniają się, gdy młodzież jest w wieku, w którym niechętnie przestrzega się norm i zasad – podkreślają policjanci.

Z kolei Piotr Kostyło, prof. UKW, w zastępstwie za dr Magdalenę Wędzińską, przedstawił wyniki badań dotyczących wartości, które są ważne dla współczesnej młodzieży. W ankiecie wzięło udział ponad 1000 uczniów liceów, techników oraz zasadniczych szkół zawodowych z Bydgoszczy, Torunia i Włocławka. Okazuje się, że dla młodych ludzi najważniejsze są wykształcenie i ogólna przyjemność, radość z życia, tj. dostatek, wygoda, wrażenia.

W ostatniej części seminarium dr Elżbieta Okońska omówiła związek komunikacji społecznej z kształtowaniem wizerunku policji wśród młodzieży. Wnioski nie były zbyt optymistyczne. Wśród młodych ludzi policjanci nie mają dobrej opinii. Duży wpływ na ich oceny mają przekazy medialne, które bazują na stereotypach i uprzedzeniach względem służb mundurowych, a przedstawiane sytuacje są często mocno wyolbrzymione.

fot. Anna Kopeć

Ponadto, Policja wykonuje „brudną robotę”, bezpośrednio ingeruje w życie obywateli, przez co źle się kojarzy. Natomiast młodzi ludzie eksperymentują i sprawdzają, jak daleko mogą się posunąć – gdy dochodzi do interwencji, z konieczności pozostają im nieprzyjemne wrażenia.

Na koniec inspektor Maciej Wołczek przypomniał, jak dużą przeszkodą w komunikacji obywateli z policją są uprzedzenia. Ludzie w kontakcie z policjantem zachowują się nienaturalnie i są nieprzyjemni. – Bądźmy dla siebie po prostu mili – zaapelował.

jg

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor