Wydarzenia 14 lip 2022 | Redaktor
Port Lotniczy Bydgoszcz chce niezależności energetycznej. Buduje jedną z największych farm fotowoltaicznych w kraju

fot. Port Lotniczy Bydgoszcz

Bydgoskie lotnisko uruchomiło instalację złożoną ze 110 modułów fotowoltaicznych. Docelowo ma tu powstać jedna z większych farm słonecznych w Polsce. – Pozwoli to nie tylko zbudować niezależność energetyczną lotniska, także znacznie poprawi jego sytuację finansową – mówi Tomasz Moraczewski, prezes zarządu Portu Lotniczego Bydgoszcz SA.

Moc uruchomionej instalacji to blisko 50 kW; pozwoli ona ograniczyć wydatki na energię, zwiększy bezpieczeństwo energetyczne Portu, przyczyni się też do poprawy jakości powietrza w jego sąsiedztwie. Przedsięwzięcie wpisuje się w projekt dekarbonizacji lotniska Bydgoszcz, które uczestniczy również w projekcie Green Airports. – Cieszymy się, że lotnisko rozwija się i będzie mogło poprawić swoją sytuację finansową. Dla województwa Kujawsko-Pomorskiego jest to również bardzo istotne, ponieważ dążymy do tego, by więcej energii było w naszym regionie produkowane niż zużywane – mówi Sławomir Kopyść, członek Zarządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

– Udział firmy Rawicom S.A. w tej inwestycji był dla nas ważnym i priorytetowym zadaniem, w szczególności, że dotyczy to bliskiej naszej siedzibie lokalizacji, a przede wszystkim jest kolejną farmą fotowoltaiczną, której praca wpływa na poprawę środowiska naturalnego. To fundament misji Rawicom S.A. Dziękujemy bydgoskiemu Portowi Lotniczemu za zaufanie i partnerskie relacji w trakcie realizacji – podkreśla Adam Hłond, członek Zarządu Rawicom S.A.

– Mała instalacja fotowoltaiczna to nasz kolejny krok w kierunku niezależności energetycznej, a przede wszystkim w kierunku niskoemisyjnych źródeł energii – mówi Tomasz Moraczewski, prezes Zarządu Portu Lotniczego Bydgoszcz SA.

Obecnie trwa procedowanie kwestii formalno-prawnych związanych z budową farmy; port otrzymał już jednak pozytywną decyzję Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Bydgoszczy. –  To pozwala wkroczyć w kolejny etap budowania niezależności energetycznej Portu, ale również regionu. Zakładana produkcja prądu znacznie przewyższy potrzeby regionalnego lotniska (…).– wskazuje prezes Moraczewski.  W 2021 roku, zużycie energii w Porcie Lotniczym Bydgoszcz wyniosło 1314 MWh, farma fotowoltaiczna o mocy 100 MWh w ciągu roku wyprodukuje 100 tys. MWh energii. Zakładając, że jedno czteroosobowe gospodarstwo domowe zużywa rocznie średnio 2500 kWh, wyprodukowany przez Lotnisko Bydgoszcz prąd zapewni elektryczność dla 40 tys. gospodarstw, czyli 160 tys. mieszkańców regionu. Energię będą mogli spożytkować m.in. mieszkańcy Bydgoszczy oraz gminy Białe Błota. Z czystej energii skorzystają również Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 2.

– Niezależność energetyczna oparta o jak najbardziej ekologiczne źródła energii to kierunek prorozwojowy, który wpisuje się w ergonomię zarządzania technologicznego w Wojskowych Zakładach Lotniczych Nr 2 – wyjaśnia Piotr Skrzyński, prezes Zarządu WZL Nr 2. – Nasza firma uważnie obserwuje rozwój projektu OZE prowadzony przez naszych sąsiadów z Portu Lotniczego Bydgoszcz i wyraża zainteresowanie, co do możliwości korzystania z tak nowoczesnego źródła energii elektrycznej.     

(…) Panele fotowoltaiczne to niejedyne ekologiczne rozwiązanie przyjęte przez Port. Podczas remontu drogi dojazdowej na lotnisko, wspólnie z władzami gminy Białe Błota podjęta została decyzja o zamontowaniu oświetlenia,  które pełną moc osiąga jedynie po wykryciu ruchu pojazdów, a przygasa kiedy drogą akurat nikt się nie porusza. Lotnisko inwestuje również we flotę aut elektrycznych. 

materiał prasowy Portu Lotniczego Bydgoszcz S.A., zmiany - redakcja

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor