Pożegnanie Jerzego Riegla, nestora bydgoskiej fotografii [ZDJĘCIA]
fot. Anna Kopeć
Kiedy mówimy o portrecie Bydgoszczy, musimy powiedzieć: Jerzy Riegiel. To był bydgoski Canaletto fotografii – mówił Jacek Soliński. Uroczystość pogrzebowa artysty odbyła się w środę (30 października) na cmentarzu parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa na Ludwikowie.
Inne z kategorii
Tako „Rzeczemy” i poetycko wieczerzamy [ZAPROSZENIE]
Pożar mieszkania w Fordonie [Z OSTATNIEJ CHWILI]
– Jak dobrze było go spotkać: człowieka serdecznego, wielkodusznego, dzielącego się swoją równowagą. Potrafił wnieść coś istotnego w cudze życie – wspominał Jerzego Riegla Soliński.
Opowiadał o dzieciństwie artysty: w czasach okupacji przeżywał swoją szkołę patriotyzmu, czytając polską literaturę. W 1948 r. zaczął naukę w szkole poligraficznej i pracę w zakładach graficznych. – Tego roku kupuje sobie aparat i wykonuje pierwsze zdjęcie. Nastolatek zaczyna karierę artystyczną – opowiadał.
fot. Anna Kopeć
W 1967 r. został przyjęty do Związku Polskich Artystów Fotografików. Szczególnie upodobał sobie technikę izohelii, w której, jak podkreślał Soliński, stał się mistrzem – „potrafił oddać to, co w sferze słów oddałby poeta”.
Bardzo ważne miejsce w jego życiu zajmowała rodzina. Daty urodzin córek, Małgorzaty i Anny, zawsze musiały znaleźć się w notkach biograficznych artysty.
Na swoich fotografiach uwieczniał Bydgoszcz, z którą nigdy się nie rozstał. Tworzył jej fotograficzną kronikę. – Przenosił [na zdjęcia] to, co w sobie miał – równowagę, radość życia, pogodę. Optował za tym, żeby fotografia przynosiła pewien rodzaj wytchnienia, ciepła, coś, co wiąże się z kolejami życia, ale [nadaje] głębszy wymiar. Ten rodzaj przekazu stał się dla Jerzego wizytówką – mówił Soliński. – Umiał znaleźć duszę miasta.
fot. Anna Kopeć
– Dzisiaj go odprowadzamy, ale on nie odchodzi do końca – powiedział.
– Bardzo cieszę się, że zarówno Bydgoszcz, jak i Ministerstwo Kultury, zdążyły go uhonorować. Bardzo wielu twórców odchodzi, nie doświadczając poważnego uznania, jakiego doświadczył Jerzy – mówił jeden z przyjaciół artysty. – Twórczość Jerzego powinna być zachowana. Być może uda się znaleźć siły, środki organizacyjne, aby to dziedzictwo było przekazywane z pokolenia na pokolenia.
fot. Anna Kopeć
Jerzy Riegel urodził się 10 stycznia 1931 w Bydgoszczy. Fotografią zajmował się od 1948 roku, pracował jako fotochemigraf w Zakładach Graficznych Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych i w Drukarni Map Pomorskiego Okręgu Wojskowego w Bydgoszczy. Od 1987 roku był rzeczoznawcą Ministerstwa Kultury i Sztuki ds. fotografii.
Zajmował się przede wszystkim fotografię analogową, tradycyjną – wybierał formy pejzażu, portretu, scen rodzajowych, dokumentował fotograficznie Bydgoszcz. W 2017 roku zostały wyróżniony „Bydgoskim Autografem” za zasługi w promocji Bydgoszczy w kraju i za granicą.
Jego fotografie znajdują się w zbiorach Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy oraz Muzeum Okręgowego w Toruniu.
Zmarł 25 października 2019 r., w wieku 88 lat.