Wydarzenia 10 gru 2020 | Redaktor
Pożegnanie profesora Adama Marcinkowskiego, pierwszego rektora UKW [FOTORELACJA]

fot. Anna Kopeć

Bliscy, władze uczelni, studenci, bydgoszczanie żegnali w czwartek (10 grudnia) prof. Adama Marcinkowskiego, pierwszego rektora Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego. Uroczystości pogrzebowe odbyły się na cmentarzu Nowofarnym w Bydgoszczy.

Profesor Adam Marcinkowski zmarł 6 grudnia, w wieku 77 lat. Był rektorem Akademii Bydgoskiej w latach 2003-2005, a następnie, do 2006 roku - Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego. W czasie swojej kadencji intensywnie działał na rzecz zmian, umożliwiających przekształcenie akademii w uniwersytet. 

Urodził się 24 grudnia 1942 w Bydgoszczy. W 1974 ukończył studia na Wydziale Historycznym Wojskowej Akademii Politycznej w Warszawie. Od tego czasu do 1995 roku pracował, zdobywajac kolejne stopnie naukowe, w Wojskowym Instytucie Historycznym w Warszawie.

W latach 1992–1995 prowadził badania w archiwach Federacji Rosyjskiej, koncentrując się na  aktach Zarządu NKWD do spraw Jeńców Wojennych, dokumentacji obozów jenieckich oraz dokumentacji osobistej Polaków - jeńców wojennych z 1939 roku oraz żołnierzy AK wywiezionych do ZSRR w latach 1944-1947. W efekcie do Polski udało się sprowadzić dziesiątki tysięcy akt, przechowywanych obecnie w Centralnym Archiwum Wojskowym.

W okresie 1995–1996 był kierownikiem Katedry Nauk Humanistycznych Wyższej Szkoły Oficerskiej im. Józefa Bema w Toruniu. W 1996 roku otrzymał tytuł profesora zwyczajnego. W tym roku rozpoczął także pracę w rodzinnym mieście, w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Bydgoszczy w Katedrze Edukacji Obronnej.

W 2002 został rektorem uczelni, przekształconej dwa lata wcześniej w Akademię Bydgoską im. Kazimierza Wielkiego. Sprawował tę funkcję do 2006. Następnie był kierownikiem Katedry Edukacji dla Bezpieczeństwa w Instytucie Pedagogiki na Wydziale Pedagogiki i Psychologii UKW.

W latach 2009–2013 piastował stanowisko rektora Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Stanisława Staszica w Pile.

Został odznaczony m.in. Krzyżem Oficerskim, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi i Medalem Komisji Edukacji Narodowej. 

Zdjęcia: Anna Kopeć, więcej fotografii z uroczystości pogrzebowej w galerii poniżej.

źródła: Wikipedia, UKW, oprac. mk

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor