Wydarzenia 15 maj 2018 | Redaktor
Profilaktyka raka jelita grubego. Bezpłatne badania w Bizielu

fot. Pit1233/Wikipedia

W Szpitalu Uniwersyteckim Nr 2 im. dr. J. Biziela w Bydgoszczy trwa akcja darmowych badań profilaktycznych. Pod kątem wczesnego wykrywania raka jelita grubego zbadanych zostanie 900 pacjentów.

Podobnie jak w przypadku innych nowotworów, kluczowy dla powodzenia leczenia raka jelita grubego jest czas. - Wykrycie go we wczesnym stadium rozwoju zapewnia prawie 100-procentowe powodzenie w leczeniu – podkreśla rzeczniczka szpitala, Kamila Wiecińska. Zaznacza też, że to nowotwór występujący bardzo często. Podstawowym badaniem pozwalającym go wykryć jest kolonoskopia.

W programie bezpłatnych badań mogą wziąć udział osoby:

  • w wieku od 50 do 65 lat niezależnie od wywiadu rodzinnego,
  • w wieku od 40 do 65 roku życia w przypadku, gdy ich rodzice lub rodzeństwo chorowali na raka jelita grubego.

Dodatkowo konieczna jest kwalifikacja do programu przez lekarza, który wypełnia ankietę potwierdzającą skierowanie pacjenta do programu.

W programie nie mogą brać udziału osoby, u których:

  • występują takie objawy jak chudnięcie, niedokrwistość, obecność krwi w stolcu oraz pojawienie się bez wyraźnego powodu biegunki lub zaparcia stolca,
  • rozpoznano zaawansowane choroby głównie układu krążenia, oddechowego, moczowego i krwi,
  • rozpoznano już chorobę jelita grubego lub wykonano u nich w ciągu ostatnich 10 latach badanie jelita grubego.

Aby zostać zakwalifikowanym do badania, należy skontaktować się z Kliniką Gastroenterologii i Zaburzeń Odżywiania Szpitala Uniwersyteckiego nr 2 im. dr. Jana Biziela w Bydgoszczy (VI piętro, sekretariat kliniki). Więcej informacji można uzyskać w sekretariacie programu od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-13.00, pod nr. tel.:  52 36-55-284,  52 37-14-912.

Podczas ubiegłorocznej edycji „Programu badań przesiewowych dla wczesnego wykrywania raka jelita grubego”, finansowanego przez Ministerstwo Zdrowia, przebadano 900 osób. U 344 osób wykryto i usunięto polipy, które mogły doprowadzić do choroby nowotworowej, u pięciu pacjentów zdiagnozowano  nowotwór jelita grubego i skierowano do dalszego leczenia.

 

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor