Przygotowania do imprez miejskich zawieszone. Raport działań w sprawie wirusa
fot. Anna Kopeć
W związku z decyzją rządu o odwołaniu imprez masowych, miasto wstrzymuje przygotowania do wydarzeń takich jak Bieg Urodzinowy czy Ster na Bydgoszcz. Działania samorządu w związku z zagrożeniem koronawirusem omawiano we wtorek (10 marca) w ratuszu.
Inne z kategorii
Bydgoski weekend - kalendarz wydarzeń. Bądź na bieżąco
Tako „Rzeczemy” i poetycko wieczerzamy [ZAPROSZENIE]
Prezydent Bruski podkreślał, że główną rolę w działaniach zapobiegawczych odgrywają rząd i administracja państwowa. – Jako samorządowcy musimy podjąć pewne działania w obszarze naszych kompetencji. Zawsze będą one spójne z działaniami rządu – zapewnił.
Do jednostek miejskich należą między innymi Domy Pomocy Społecznej. –Te domy są pod szczególną opieką, obowiązuje zakaz odwiedzin wydany przez służby wojewódzkie – tłumaczyła prezydent Iwona Waszkiewicz. – Wraz z Sanepidem wypracowane zostały procedury postępowania wewnętrznego w ramach domu. Zakaz odwiedzin obowiązuje także w Szpitalu Miejskim.
fot. Anna Kopeć
Prezydent Waszkiewicz zapowiedziała, że procedury w porozumieniu z Sanepidem będą musiały wypracować również Domy Dziennego Pobytu prowadzone przez organizacje pozarządowe.
Przypomniała także, że zajęcia w bydgoskich szkołach i przedszkolach jak dotąd odbywają się bez zmian.
Imprezy kulturalne – tak, ale nie wszystkie
Bydgoskie instytucje kultury nadal organizują imprezy, które nie mają charakteru masowego, jednak muszą uzyskiwać w tej sprawie opinie Powiatowego Inspektora Sanitarnego. Niektóre wydarzenia, jak Międzynarodowy Dzień Teatru Organizowany przez Teatr Polski, zostają odwołane.
Pod znakiem zapytania stoją największe imprezy planowane przez ratusz na najbliższe miesiące.
fot. Anna Kopeć
– Podjęliśmy decyzję o zawieszeniu przygotowań do miejskich wydarzeń o charakterze masowym, począwszy od Biegu Urodzinowego oraz koncertu na urodziny, Majówki, Steru na Bydgoszcz oraz Rzeki Muzyki. To są te przykładowe, największe wydarzenia – zapowiedział zastępca prezydenta Michał Sztybel. Dodał jednak, że w razie cofnięcia obecnych zaleceń, przygotowania zostaną wznowione.
Miejsca izolacji i pomoc sąsiedzka
Miasto, na wniosek administracji rządowej, przedstawiło także miejsca, które w razie potrzeby można przeznaczyć na miejsca kwarantanny dla większej liczby osób. To budynek przy ul. Zygmunta Augusta, Zespół Pałacowo-Parkowy w Ostromecku oraz pomieszczania przejęte po UKW przy ul. Przemysłowej.
fot. Anna Kopeć
Prezydent Bruski prosił także o zaoferowanie wsparcia osobom starszym, szczególnie narażonym na zachorowanie. – Chciałbym zaapelować o to, abyśmy już dzisiaj zainteresowali się osobami, które mogą oczekiwać pomocy sąsiedzkiej, żeby nie wychodziły z domu, bo jest to dla nich szczególnie niebezpieczne – mówił. – My jako miasto będziemy szukali rozwiązań, korzystając czy to z wolontariuszy czy ze strażników miejskich.
Czytaj także: Imprezy masowe z udziałem publiczności odwołane [KOMUNIKAT WOJEWODY]