Wydarzenia 16 mar 2017 | Magdalena Gill
Przygotowują Misterium Męki Pańskiej

Plakaty Misterium Męki Pańskiej zostały wysłane m.in. do wszystkich bydgoskich parafii

Tegoroczne Misterium Męki Pańskiej w Dolinie Śmierci zatytułowane będzie „Ecce Homo”, a tematem nawiąże do roku św. brata Alberta Chmielowskiego oraz setnej rocznicy Objawień Fatimskich.

Przygotowania do Misterium trwają od wielu tygodni. Coroczne widowisko w Dolinie Śmierci będzie można obejrzeć w niedzielę (9 kwietnia) o godz. 16 i 20.
- To będzie tradycyjnie historia Męki i Zmartwychwstania Pana Jezusa, ale w scenariuszu nawiążemy też do współczesności, pokazując zwykłą rodzinę i jej problemy. Chcemy pokazać, że w codzienności objawiają się nam tajemnice radosne, chwalebne czy bolesne, i że właśnie wtedy przychodzi do nas Pan Bóg. My szukamy wielkich wydarzeń, a Pan Bóg przychodzi każdego dnia – zapowiada Mariola Ciesielska, autorka scenariusza.
Poza rodziną pojawi się postać księdza, którego pierwowzorem był nieżyjący ks. prałat Zygmunt Trybowski, pierwszy proboszcz parafii Matki Bożej Królowej Męczenników. - Będzie towarzyszył tej rodzinie, ale nie będzie wygłaszał kazań. Ks. Trybowski wydawał się zwyczajnym kapłanem, ale z naszej perspektywy był osobą świętą. To postać niezwykle nam bliska. W tegorocznym misterium pojawią się zdania, które do nas wypowiadał – zapowiada Mariola Ciesielska.
Tradycyjnie organizacją i koordynacją całego przedsięwzięcia zajmują się młodzi ludzie z duszpasterstw „Martyria”, „4don4lord”, a także wolontariusze związani z Fundacją „Wiatrak” i ludzie ze wspólnot parafii MBKM. Mogą do nich dołączyć wszyscy chętni.
- Ostatnie tygodnie były pracowite. Wielki Post to bardzo intensywny okres dla każdego działu zajmującego się tworzeniem Misterium. Kompletujemy scenografię, dobieramy aktorów i promujemy wydarzenie na jak największą skalę – informują organizatorzy na stronie misterium.bydgoszcz.pl.
Spotkanie dla osób chcących włączyć się w przygotowania odbędzie się w niedzielę (19 marca) o godz. 18 w „Martyrii” (parafia MBKM przy ul. Bołtucia 5). Można też zgłosić się za pośrednictwem strony misterium.bydgoszcz.pl.

Magdalena Gill

Magdalena Gill Autor

Zca Red. Naczelnego