Wydarzenia 26 lis 15:14 | mk
Radni zdecydowali: 2021 będzie Rokiem Bydgoskiego Marca’81

Wojewódzkie obchody rocznicy Bydgoskiego Marca (przy poświęconym tym wydarzeniom monumencie przed Urzędem Wojewódzkim) , fot. Anna Kopeć, archiwum

W przyszłym roku przypada 40. rocznica siłowego usunięcia działaczy NSZZ „Solidarność” z sesji Wojewódzkiej Rady Narodowej w Bydgoszczy. Wydarzenie, które zapoczątkowało falę strajków w kraju, będzie upamiętniane przez cały 2021 rok.

Wszystko rozegrało się 19 marca 1981 roku w budynku Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy, podczas sesji WRN, na którą zaproszeni  byli przedstawiciele NSZZ „Solidarność” i mieszkańcy wsi.

 „W odpowiedzi na niedotrzymanie umowy o dopuszczeniu związkowców do głosu i pozbawienia ich możliwości ujęcia się za rolnikami, przedstawiciele »Solidarności« postanowili pozostać na sali sesyjnej i ogłosili strajk. Władze za wszelką cenę chciały pozbyć się ich z budynku, bojąc się eskalacji konfliktu. Po nieudanych negocjacjach zapadła decyzja o wezwaniu oddziału ZOMO, którego funkcjonariusze zaczęli wyrzucać związkowców z budynku”

– pisał w 2018 roku na naszych łamach dr Krzysztof Osiński.

Wieść o sposobie potraktowania delegacji rozeszła się po całej Polsce; doprowadzając w konsekwencji do fali strajków; które przyczyniły się do wydania przez władze zgody na rejestrację rolniczej „Solidarności”.

Decyzją bydgoskich radnych, przyszły rok będzie poświęcony szczególnemu upamiętnieniu tych wydarzeń: zostanie ogłoszony Rokiem Bydgoskiego Marca'81. Uchwałę w tej sprawie przyjęto 25 listopada.

„Ustanowienie »Roku Bydgoskiego Marca’81« nada wielu inicjatywom społecznym, kulturalnym, naukowym i edukacyjnym spójny charakter. Pozwoli także na zachowanie pamięci o przełomowych wydarzeniach sprzed czterdziestu lat” – czytamy w uzasadnieniu uchwały.

mk Autor