Wydarzenia 19 maj 2017 | Wojciech Bielawa
Reaktywacja „Pomorzanina”. Na razie tylko na jeden seans

W wejściu do kina Pomorzanin od lat sprzedawane są m.in. podróbki perfum, okulary i inne / fot. Anna Kopeć

W sobotę (20.05) odbędzie się dzień otwarty w dawnym kinie Pomorzanin przy ul. Gdańskiej. Chętni zwiedzą budynek, a także zobaczą film „Tu było kino” w reżyserii Krzysztofa Nowickiego.

Nowym właścicielem właścicielem zdegradowanego i niszczejącego od kilkunastu lat budynku przy ul. Gdańskiej jest firma Moderator Inwestycje. Bydgoska firma chce przywrócić temu kultowemu miejscu dawną świetność, zachowując historyczną i emocjonalną wartość, jaką kino miało i nadal ma dla mieszkańców Bydgoszczy. - Naszym priorytetem jest uchronienie budynku przed dalszą degradacją oraz zachowanie jego historycznego charakteru. To wyjątkowe miejsce dla wielu pokoleń bydgoszczan i chcemy, aby tą wyjątkowość zachowało. Wiemy, że samo kino to za mało, dlatego pytamy bydgoszczan, jakie mają propozycje i pragnienia związane z tym miejscem. Jednym z pomysłów prezesa firmy Moderator Inwestycje jest utworzenie przestrzeni łączącej funkcje kulturowe (kino, scena itd.) z restauracją czy klubem. Jednak na pytania dotyczące wyglądu i repertuaru jest zdecydowanie za wcześnie – mówi Małgorzata Dysarz, kierownik marketingu firmy Moderator Inwestycje.

W sobotę zainteresowani będą mogli zobaczyć w jakim stanie znajduje się „Pomorzanin”. Kino zostanie otwarte dla zwiedzających o godz. 11. Wtedy też odbędzie się projekcja filmu „Tu było kino" w reżyserii Krzysztofa Nowickiego. O godz. 12:30 dr hab. Mariusz Guzek opowie o bydgoskich tradycjach filmowych. Od godz. 13 do 15 potrwają konsultacje społeczne na temat przyszłych funkcji Pomorzanina.

Wojciech Bielawa

Wojciech Bielawa Autor

Redaktor prowadzący