Remont Hali Targowej na półmetku. Od poniedziałku konkurs na najemcę [ZDJĘCIA]
fot. Anna Kopeć
Zaaranżowanie hali przy ul. Magdzińskiego/Podwale na funkcje gastronomiczne i handlowe będzie należało do zadań operatora obiektu. Zostanie on wyłoniony w drodze konkursu – od 3 lutego można składać oferty.
Inne z kategorii
Tako „Rzeczemy” i poetycko wieczerzamy [ZAPROSZENIE]
Pożar mieszkania w Fordonie [Z OSTATNIEJ CHWILI]
W czwartek (30 stycznia) w Hali Targowej odbyła się konferencja z udziałem prezydenta miasta Rafała Bruskiego, przewodniczącego Rady ds. Estetyki Miasta, prof. dr hab. Dariusza Markowskiego, menedżera Starego Miasta i Śródmieścia Macieja Bakalarczyka oraz kierownika budowy Grzegorza Lorka.
– Obiekt przez wiele lat stał niewykorzystany i niszczał. Kilka lat temu podjęta została decyzja: na mój wniosek Rada Miasta zgodziła się wykupić ten obiekt i rozpoczęliśmy konsekwentne przywracanie go do życia – mówił prezydent. – W tej chwili trwa proces związany z zabezpieczeniem, ale także z pracami konserwatorskimi – przypomniał.
fot. Anna Kopeć
Zapowiedział, że w poniedziałek (3 lutego) zostanie ogłoszony konkurs na urządzenie wnętrza obiektu, przy narzuconych już funkcjach gastronomicznych i handlowych. Część hali ma także służyć jako przestrzeń „eventowa”. – Tutaj będzie duże pole do popisu dla tych, którzy chcą uczynić z tego miejsca miejsce tętniące życiem – kontynuował Bruski.
Powołana zostanie 14-osobowa komisja, która będzie oceniała projekty. Hala zostanie wydzierżawiona na 9 lat i 11 miesięcy. Oceniane będą: koncepcja zagospodarowania i prowadzenia działalności (50 procent), cena (40 procent) oraz doświadczenie wykonawcy (10 procent).
Prezydent podkreślił, że warunki przetargu są korzystne dla obu stron, nie ukrywał, że liczy na kogoś z pomysłem i doświadczeniem. Wierzy, że miejsce sprawi satysfakcję zarówno mieszkańcom, turystom, jak i tym osobom, które zdecydują się halą targową zarządzać.
Przewiduje, że rozstrzygnięcie przetargu zajmie cztery miesiące. W czerwcu podmiot, który zwycięży, będzie mógł podjąć kolejne działania, tak „aby w jak najszybszym czasie ten obiekt zyskał swoją świetność i sławę” – mówił prezydent.
fot. Anna Kopeć
Profesor Dariusz Markowski podziękował prezydentowi za to, że hala trafiła w ręce miasta i że będzie spełniała właściwą funkcję. – W ten sposób zyskujemy, nowy estetyczny obiekt przestrzeni miejskiej i kształtujemy tą przestrzeń, po prostu tak jak ona powinna wyglądać – mówił przewodniczący Rady ds. Estetyki Miasta.
O obiekcie wypowiedział się także menedżer Starego Miasta i Śródmieścia, Maciej Bakalarczyk. – W gastronomii decydujące są trzy czynniki. [Pierwszy to] lokalizacja, drugi to lokalizacja, trzeci to lokalizacja – rozpoczął. Bakalarczyk chwalił także funkcję handlową obiektu. Jego zdaniem będzie to potencjalnie świetne centrum kulturowe.
fot. Anna Kopeć
Roboty realizuje firma Ebud - Przemysłówka. Kierownik budowy, Grzegorz Lorek, przewiduje zakończenie na 4 sierpnia 2020 roku.
Obecnie hala przechodzi renowację elewacji, dachu, naprawiane są zarysowania ścian, trwa demontaż boksów handlowych, wymiana szyb oraz remont zewnętrznego tarasu i balustrady. Prace są już na półmetku, przebiegają bez utrudnień. – Wszystkie prace trwają pod nadzorem konserwatorskim, dlatego nic nas na chwilę obecną nie zdziwiło ani nie zaskoczyło – mówił Lorek. – Nie ma żadnych obaw co do terminu zakończenia tej inwestycji – dodał. Po remoncie zadaniem dzierżawcy będzie zaaranżowanie wnętrza.
Rafał Bruski zapowiedział, że na hali możliwe będzie zamocowanie antresoli, co pozwoli uatrakcyjnić i „powiększyć” obiekt. Poruszył też temat działki obok hali – po dawnym targowisku – która zostaje przygotowana do sprzedaży. Prezydent zaznaczył, że przy ogłoszeniu przetargu na tę inwestycję warunkiem będzie termin realizacji, aby zabudowa była dokonywana stosunkowo szybko.
fot. Anna Kopeć
Według jego szacunków, Hala Targowa zacznie służyć mieszkańcom za rok lub półtora.
Miejska hala targowa to zabytkowy budynek handlowy, który wzniesiono na terenie byłej fary ewangelickiej. Budowę rozpoczęto jesienią 1904 r., ukończono wiosną 1906 roku. Obiekt służył celom handlowym do czasów współczesnych, stanowiąc własność Bydgoskiej Spółdzielni Spożywców. 2 listopada 2016 roku obiekt za kwotę 5 mln zł stał się własnością miasta. We wrześniu 2017 ogłoszono przetarg na wykonanie dokumentacji projektowej remontu budynku, a w 2019 na prace konserwatorskie.
Klaudia Peplinska, red.