Wydarzenia 27 gru 18:57 | mk
Rocznica wybuchu powstania wielkopolskiego uczczona [RELACJA Z OBCHODÓW]

fot. Anna Kopeć

W tym roku po raz pierwszy 27 grudnia świętowany jest jako Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. W Bydgoszczy odprawiona została Msza św. w intencji poległych i odbyła się uroczystość przy grobie Nieznanego Powstańca Wielkopolskiego.

W imieniu środowiska rodzin powstańczych głos podczas uroczystości zabrał dr Sławomir Łaniecki, prezes Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919. Podkreślił, że to najbardziej znane ze zwycięskich powstań narodowych, a jego znaczenie było nie tylko lokalne. – Powstanie przyczyniło się do ukształtowania granic II Rzeczypospolitej, wpłynęło na postanowienia konferencji pokojowej zakończonej podpisaniem traktatu wersalskiego, a świetnie zorganizowane, bitne wojska wielkopolskie miały ogromny wpływ na ostateczny sukces w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 roku – przypomniał.

Podkreślił, że Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919, przy współdziałaniu IPN-u, muzealników, od lat zabiegało o ustanowienie 27 grudnia świętem państwowym, dla uczczenia rocznicy wybuchu powstania. Idea ziściła się w listopadzie bieżącego roku, wraz z podpisaniem ustawy przez prezydenta Andrzeja Dudę. Wcześniej regulację jednomyślnie przyjął parlament.

– Dziś pamięć o powstaniu wielkopolskim wreszcie przestaje być peryferyjna (…), usadawia się w samym centrum historii walki o niepodległość Ojczyzny, walki zakończonej wielkim sukcesem – mówił.

Doktor Łaniecki dziękował posłom i senatorom za jednomyślność dotyczącą ustanowienia święta, a także Miastu za organizację uroczystości, służbom mundurowym, nauczycielom, harcerzom za coroczne uczestnictwo. – Cytując słowa „Marsylianki wielkopolskiej”: Cześć Powstańcom! Sława! – zakończył.

– Nasi przodkowie ponad wiek temu walczyli o suwerenną Polskę, powierzając w nasze ręce wolność i niepodległość, niczym najcenniejszy dar, bo okupiony nierzadko własnym  życiem – mówił zastępca prezydenta Bydgoszczy Mirosław Kozłowicz. – W wymowny sposób świadczy o tym grób Nieznanego Powstańca, przy którym się gromadzimy. Ciężko ranny powstaniec, który zmarł w szpitalu wojskowym w Bydgoszczy, nie odzyskawszy przytomności, to tylko jedna z wielu ofiar, których poświęcenie nie może pójść na marne. Warto o tym pamiętać również dzisiaj, w obliczu nowych rodzących się na świecie totalitaryzmów i społecznych niepokojów – podkreślił.  – Niech pamięć o nich zawsze kształtuje nasz szacunek i miłość do Ojczyzny oraz dumę z osiągnięć tych, którym ją zawdzięczamy.

Głos zabrali również wicewojewoda Radosław Kempinski oraz wicemarszałek Zbigniew Ostrowski.  – Powstanie wielkopolskie połączyło mieszkańców ziem zaboru pruskiego, którzy 27 grudnia 1918 roku ruszyli w bój o niepodległość i także dziś powstanie wielkopolskie łączy nas – mieszkańców województw wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego i lubuskiego. Pamiętamy i oddajemy hołd bohaterom wydarzeń sprzed ponad stu lat. Dzięki nim kolebka polskiej państwowości wróciła w granice odrodzonej Rzeczpospolitej – podkreślił wicewojewoda.

Wicemarszałek Ostrowski wskazał, że powstanie było jednym z najważniejszych wydarzeń w historii Kujaw i Pomorza. –  Pamiętajmy, że bohaterski zryw mieszkańców Poznania, a potem całej Wielkopolski, przesądził o powrocie do wolnej Polski także znacznej części ziem obecnego województwa kujawsko-pomorskiego, w tym Bydgoszczy, która po 148 latach pruskiej niewoli wróciła do Macierzy – mówił. – Dziś nie ma już wśród nas powstańców, ale my, obecne pokolenie, mamy ważne zadanie do zrealizowania: mamy obowiązek przypominać, że istnieje etos służby Polsce; żeby nie zabrakło nam w tej służbie cierpliwości i pokory. Obyśmy potrafili jednoczyć się nie tylko w obliczu zagrożenia, ale i gdy trzeba wspólnie wznosić gmach naszej Ojczyzny, bo dziś budujemy ją na fundamentach, które zostawili nam nasi poprzednicy – mówił.

Na cześć powstańców oddano salwę honorową, a delegacje złożyły wiązanki kwiatów.

Przed uroczystością przy grobie Nieznanego Powstańca Wielkopolskiego odprawiona została Msza święta, w kościele garnizonowym pw. Matki Bożej Królowej Pokoju.

Po uroczystości przy grobie Nieznanego Powstańca Wielkopolskiego złożono także kwiaty pod tablicami: poświęconą gen. Józefowi Dowbor-Muśnickiemu, znajdującą się na ścianie Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz Wojciechowi Korfantemu na ścienia urzędu wojewódzkiego. 

Wojewódzkie obchody pierwszego Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego rozpoczęły się Mszą św. w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Kcyni o godz. 8.30; odbyły się też uroczystości przy pomniku Powstańców Wielkopolskich. Następnie uczestnicy obchodów pojechali do Nakła, gdzie złożono kwiaty pod pomnikiem Wdzięczności Wojsku Polskiemu. Kolejnym elementem obchodów w Nakle był wernisaż wystawy plenerowej „Edmund Bartkowki Komendant Powstania” i złożenie kwiatów na zbiorowej mogile powstańców.

Później wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz oraz wojewoda wielkopolski Michał Zieliński pojechali do Wągrowca, gdzie rozpoczęto obchody na terenie województwa wielkopolskiego.

Zdjęcia: Anna Kopeć

mk Autor