Protest rolników w Bydgoszczy. Będą utrudnienia w ruchu!
Manifestacja odbędzie się na ul. Jagiellońskiej, protestujący nie mają jednak tamować ruchu na całej szerokości jezdni/fot. ilustracyjna, ZDMIKP w Bydgoszczy
Na środę (9 lutego) zapowiedziano protesty AGROUnii w całym kraju, w tym przed Kujawsko-Pomorskim Urzędem Wojewódzkim (ul. Jagiellońska 3). Miasto przekazuje, że organizatorzy zobowiązali się nie blokować ruchu tramwajów, skrzyżowań i dojazdów do posesji. Mimo to można spodziewać się dużych utrudnień w ruchu.
Inne z kategorii
Pożar mieszkania w Fordonie [Z OSTATNIEJ CHWILI]
Bohaterowie Solidarności. Walka o dziedzictwo polskie, która się nie skończyła [KOMENTARZ, WIDEO]
Organizatorzy – Kujawsko-Pomorska AGROUnia – w piśmie do Urzędu Miasta zgłosiła udział 250 osób oraz maksymalnie 150 traktorów.
„7 lutego odbyło się spotkanie w Komendzie Miejskiej Policji (z udziałem przedstawicieli Urzędu Miasta Bydgoszczy), na którym organizatorzy zobowiązali się stosować do poleceń Policji, nie blokować ruchu tramwajów, skrzyżowań ani wjazdów na posesje” – czytamy w komunikacie ratusza.
Postulaty rolników
Protesty mają odbyć się w 50 lokalizacjach w całej Polsce, w tym dziewięć w naszym województwie. – Polski rząd nie radzi sobie z obecną sytuacją. Wychodzimy [na ulice], żeby zrobił wszystko, co może, by nas uratować – mówił w poniedziałek (7 lutego) w Lublinie lider AgroUnii Michał Kołodziejczyk.
Przedstawiciele Kujawsko-Pomorskiej AGROUnii mówili o swoich problemach podczas konferencji prasowej 4 lutego. – Nie jesteśmy gotowi na kompromisy, nie możemy ulec presji Unii Europejskiej oraz działań wymierzonych z jej strony w polskie rolnictwo – podkreślali. – Chcemy dowiedzieć się, jakim kosztem produkowane są nawozy azotowe we Włocławku. To da nam możliwość, że będziemy mogli negocjować ceny – tłumaczyli.
Zwracali też uwagę na trudną sytuację hodowców świń. – Trzoda chlewna staje się nieopłacalna. Uważamy, że import żywca z Zachodu powinien być ograniczony do minimum, żeby wspierać nasze polskie gospodarstwa trzodziarskie, które upadają.
Tego samego dnia z przedstawicielami rolników spotkał się wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz. Zapewnił, że ich postulaty – związane z wysokimi cenami nawozów i obecnością zagranicznych korporacji na polskim rynku – przekaże premierowi i ministrowi rolnictwa i rozwoju wsi.
Gdzie wystąpią utrudnienia?
Biuro Prasowe Urzędu Miasta informuje, że według informacji od organizatorów wjazd traktorów do Bydgoszczy od strony Koronowa planowany jest na środę (9 lutego) ok. 11.00, a następnie ma rozpocząć się protest przed Urzędem Wojewódzkim. Rolnicy będą chcieli przekazać petycję na ręce wojewody. Miasto za organizatorami przekazuje, że protestujący planują opuścić Bydgoszczy najpóźniej ok. 17.00, manifestacja może jednak wydłużyć się do nawet ok. 22.00.
– Kolumna pojazdów z prędkością ok. 15km/h będzie poruszać się ulicami:
DK25 – ul. Kornowska – ul. Nad Torem – ul. Grunwaldzka – ul. Focha – ul. Jagiellońska / Urząd Wojewódzki – przekazuje Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy. – Około godziny 11.30–11.45 pojazdy protestujących mają zostać ustawione na prawym pasie ul. Jagiellońskiej od ul. Focha do ronda Jagiellonów. W związku z planowaną dużą liczbą pojazdów będą one ustawiane również na ul. Jagiellońskiej od ronda w kierunku PKS-u (w obu kierunkach) – informują drogowcy. – Według zapewnień organizatorów protestu, ruch pojazdów na tym odcinku (w tym tramwajowy i autobusowy) ma odbywać się bez zakłóceń, a uczestnicy protestu nie będą tamować ruchu na całej szerokości jezdni – przypominają.
Mimo to apelują do kierowców o omijanie ronda Jagiellonów, ul. Focha i ul. Jagiellońskiej. Należy spodziewać się utrudnień, w tym wydłużenia czasu przejazdu komunikacją miejską.
Pozostałe postulaty AGROUnii wymienione przez Michała Kołodziejczyka w Lublinie dotyczą Europejskiego Zielonego Ładu i związanych z nim zagrożeń dla polskiego rolnictwa, ubezpieczeń dla rolników oraz programu oddłużania polskiego rolnictwa.