Rolnicy domagają się działań w sprawie suszy
Według Systemu Monitoringu Suszy Rolniczej w kujawsko-pomorskim suszą objęte są 144 gminy, czyli całość naszego województwa. Ryszard Kierzek, prezes Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej, apeluje o pomoc dla rolników.
Inne z kategorii
Iwaneczko zagra w Bydgoszczy [ZAPOWIEDŹ]
Świąteczny Festiwal ART MINTAKA 2024 [ZAPROSZENIE]
Od początku maja ani widu porządnych opadów. Ich dramatycznie niski poziom spowodował, że już dzisiaj rolnicy mogą szacować straty. Plony i zbiory będą nawet o połowę niższe od przeciętnych. Będzie to miało wpływ na zwiększenie kosztów produkcji zwierzęcej, co w konsekwencji pogłębi kryzys w produkcji rolniczej, a wiele gospodarstw znajdzie się na granicy bankructwa.
- Zwracam się do Pana Wojewody o pilne podjęcie działań zmierzających do powołania komisji szacujących straty powstałe w wyniku długotrwałej suszy – apeluje w oficjalnym stanowisku Ryszard Kierzek. Wojewoda zapewnia, że podjął już pierwsze kroki do oszacowania strat. - Skierowałem do jednostek samorządu terytorialnego prośbę o bieżącą informację oraz o wnioski o powoływanie komisji szacujących straty w rolnictwie, zakreślając termin do 21 czerwca bieżącego roku – napisał Mikołaj Bogdanowicz w oficjalnym oświadczeniu.
W czasie narady z premierem 11 czerwca wojewodowie zobowiązali się przekazać Mateuszowi Morawieckiemu oraz Krzysztofowi Jurgielowi, ministrowi rolnictwa i rozwoju wsi, informację o sytuacji w uprawach rolnych, w tym również w naszym województwie.
Według Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach sytuacja w kujawsko-pomorskim jest szczególnie zła. Od czterech lat mamy do czynienia z klęską w uprawie rolnej. Na ten moment najgorzej mają się uprawy zbóż jarych i ozimych, drzew i krzewów owocowych oraz truskawek. Na razie nie ucierpiały buraki cukrowe, rzepak i rzepik.
Wojewoda zapewnia, że będzie zabiegać o odpowiednie wsparcie rządu.
- Dzięki aktywnym działaniom moich służb w roku 2016 rząd przekazał kwotę ponad 50 mln zł pomocy finansowej dla kujawsko-pomorskich rolników, którzy ucierpieli w wyniku niekorzystnych zjawisk pogodowych. W roku następnym, po sierpniowej nawałnicy kwota ta wyniosła blisko 90 mln zł – podkreśla Mikołaj Bogdanowicz.
Dziś (15 czerwca) w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim zbierze się zespół rolny z udziałwm wojewody Bogdanowicza, na którym omówiona zostanie sytuacja związana z suszą.