Rolnicy strajkiem doprowadzili do rejestracji „Solidarności”. Rocznica uczczona [ZDJĘCIA]
fot. Anna Kopeć
12 maja przypada rocznica rejestracji rolniczej „Solidarności” – był to owoc strajków chłopskich, których finał miał miejsce w Bydgoszczy.
Inne z kategorii
Tako „Rzeczemy” i poetycko wieczerzamy [ZAPROSZENIE]
Pożar mieszkania w Fordonie [Z OSTATNIEJ CHWILI]
Uroczystość z okazji rocznicy odbyła się pod budynkiem przy ul. Dworcowej 87 – to w tym gmachu 16 marca 1981 rolnicy rozpoczęli strajk okupacyjny.
– Opór rolników doprowadził do ugięcia się władzy komunistycznej, powstały pierwsze niezależne związki „Solidarność” – przypomniał Janusz Walczak, przewodniczący NSZZ RI „Solidarność” w województwie kujawsko-pomorskim.
– Naszym obowiązkiem jest przypominać rolę wsi, polskich rolników, polskich chłopów, w przemianach historycznych – mówił uczestnik strajku sprzed 39 lat, Wojciech Mojzesowicz. – Wydarzenia bydgoskie nie rozpoczęłyby się nigdy, gdyby nie determinacja kilkunastu chłopów, którzy przyszli tutaj, na Dworcową. Władza wiedziała, że gdyby straciła wieś, musiałaby się poddać – dodał.
fot. Anna Kopeć
Janusz Walczak podkreślił, że związki nadal muszą stać na straży interesów rolników. – Kiedyś padło hasło: „sztandary wyprowadzić, związki niepotrzebne”. Nieprawda, związki są potrzebne ze względu na to, że sytuacja ciągle jest dynamiczna – tłumaczył. Wspomniał także o trudnościach, z którymi obecnie mierzą się rolnicy.
– Stawka cenowa nie daje nam przyszłości. Musimy rozmawiać, reagować. Jeśli nie będziemy zorganizowani, będziemy bardzo słabi – zaznaczył.
fot. Anna Kopeć
I apelował o patriotyzm konsumencki. – Dlaczego mamy uszczęśliwiać inne kraje, skoro jesteśmy samowystarczalni? Warto położyć nacisk na świadomość konsumenta, żebyśmy kupowali polskie produkty – mówił.
Strajk chłopski trwał w Bydgoszczy do 17 kwietnia, dzień wcześniej został rozszerzony również na Inowrocław. Ostatecznie do sądowej rejestracji Niezależnego Związku Zawodowego Rolników Indywidualnych „Solidarność” doszło 12 maja 1981 roku.
Więcej o tych wydarzeniach czytaj: Rolniczy protest na Dworcowej. Władze grały na zwłokę