Wydarzenia 17 sty 2019 | Redaktor
Rozbudowa muzeum w toku. Nowa bryła powstanie od zaplecza

fot. Anna Kopeć

Trwa remont konserwatorski budynku Muzeum Okręgowego przy ul. Gdańskiej 4. Rozpoczęła się już rozbudowa o nową część na tyłach budynku. Znajdą się w niej m.in. sala audiowizualna i kawiarnia.

Prace przy budynku muzeum przy ul. Gdańskiej 4 to jedna z największych inwestycji w Bydgoszczy. Kosztują 22,6 mln złotych. 

fot. Anna Kopeć

Remont i rozbudowa są konieczne z powodu złego stanu technicznego (obiekt od kwietnia 2009 roku jest zamknięty dla zwiedzających). Inwestycja pomoże też rozwiązać problem braku miejsca – w wyremontowanej i rozbudowej przestrzeni znajdą się m.in. ekspozycje zbiorów, strefa wejściową, zbiory biblioteczne i czytelnia, pracownie konserwatorskie, sale konferencyjne i sale do działań edukacyjnych.

Remont się opłacił

Inwestycja obejmuje dwie części. Pierwsza to remont konserwatorski istniejącego budynku, prowadzony od końca 2017 roku. Jesienią zakończyła się między innymi wymiana dachu, renowacji poddawana jest elewacja.

Dzięki robotom konserwatorsko-budowlanym wewnątrz zabytku dokonano ciekawego odkrycia -  na ścianie dolnej sali odsłonięto malowidła figuratywne z XVII wieku. Powstały prawdopodobnie w roku 1616, niedługo po tym, jak został zbudowany sam budynek. Odkrycia te pozwalają na zidentyfikowanie pomieszczenia jako refektarza sióstr klarysek. 

Więcej o odkryciu czytaj Kolejne bydgoskie skarby. W MOB odkryto malowidła  

Drugą częścią jest rozbudowa na tyłach budynku. Właśnie rozpoczynają się  roboty  związane z przygotowaniem fundamentów.

Szkło, biel i czerń

Nowa część muzeum będzie przeszklona, prosta i nowoczesna. Głównym założeniem architektonicznym  jest  wyraźne oddzielenie jej od zabytkowego obiektu oraz połączenie z elewacją Bydgoskiego Centrum Finansowego (dawniej centrum handlowe „Drukarnia”).

Od placu przy BCF pojawią się dwie proste białe bryły pokryte materiałem elewacyjnym z płyt mineralno-akrylowych, w których funkcjonować będą sala audiowizualna i kawiarnia,.

Biało-czarna forma sali audiowizualnej umieszczonej na wysokości piętra, z dachem pozbawionym okapów, inspirowana jest kształtem bydgoskich spichlerzy. Kawiarnia zostanie umiejscowiona na poddaszu.

Od strony południowej, ogrodu kościoła Klarysek, projektowana jest prosta elewacja z oknami nawiązującymi wielkością do tych z istniejącego budynku. Na poziomie poddasza znajdzie się m.in. taras, duże przeszklenia z widokiem na ogród i kościół.

fot. Anna Kopeć

Wejście od strony BCF

Cały parter rozbudowanego budynku ma stanowić wydzieloną strefę wejściową. Łączność obu części, nowej i starej, na poziomie piętra umożliwią kładki i pomosty. Dzięki takiemu rozwiązaniu zachowany zostanie wyraźny podział obiektu na część zabytkową i nowoczesną.

Powierzchnia użytkowa nowej części muzeum wyniesie 1410 m kw.

Ekspozycja w rozbudowanym muzeum zostanie poświęcona sztuce współczesnej. Obok malarstwa, grafik czy rzeźby prezentowany będzie również design.

fot. Anna Kopeć

źródło: bydgoszcz.pl, oprac. mk

 

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor