Rozgrzewka przed piątą edycją festiwalu „Oko nigdy nie śpi”
źródło: Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy
W czwartek (28 czerwca) rozpocznie się „Prolog” festiwalu Spotkania Nieprzypadkowe „Oko nigdy nie śpi”. W programie m.in. pokaz filmu niemieckiego reżysera Wernera Herzoga i wideorozmowa z jego bratem.
Inne z kategorii
Tako „Rzeczemy” i poetycko wieczerzamy [ZAPROSZENIE]
Pożar mieszkania w Fordonie [Z OSTATNIEJ CHWILI]
„Oko-Prolog. Twarz i maska: Werner Herzog” to wstęp do 5. edycji festiwalu „Oko nigdy nie śpi”, które jest wydarzeniem łączącym wiele sztuk: film, muzykę, sztukę współczesną, literaturę, filozofię, a nawet operę. W tym roku hasłem przewodnim jest „Twarz i Maska”, zaproponowane przez filozofa prof. Zbigniew Mikołejko.
Głównym wydarzeniem „Prologu” będzie wystawa fotosów z filmowego dorobku Wernera Herzoga. Wernisaż ekspozycji odbędzie się w czwartek (28 czerwca) o godzinie 18.00 w Galerii Miejskiej bwa w Bydgoszczy. W czasie wydarzenia zostanie pokazana rozmowa wz Lucki Stipeticiem, bratem Herzoga i dyrektorem Werner Herzog Filmproduction. Odpowie on na pytania dotyczące twórczości Wernera oraz tajemnic produkcji jego dzieł. Ponadto wykład pt. „Fitzcarraldo to ja. O filmach fabularnych Wernera Herzoga” wygłosi prof. Krzysztof Kozłowski.
W piątek (29 czerwca) o godzinie 18.00 w prywatnej wieży przy ul. Świętej Trójcy 35/52 w Bydgoszczy odbędzie się wystawa fotografii Piotra Różyckiego „Czarny Piotruś”. Natomiast w sobotę (30 czerwca) o godzinie 18.00 w Galerii Miejskiej bwa prof. Marcin Giżycki wygłosi wykład, zostanie też pokazany film w reżyserii Wernera Herzoga „Szklane serce” z 1976 roku.
Główne wydarzenia festiwalu odbędą się w dniach 1-4 lipca (sobota - środa) w Zespole Pałacowo-Parkowym w Ostromecku. Niektóre z wydarzeń „Oka” będą miały miejsce w Dworze Artusa w Toruniu.
Gośćmi festiwalu będą m.in. kuratorka sztuki Anda Rottenberg, tancerka i choreografka Krystyna Mazurówna, pisarka Agnieszka Taborska oraz muzyk Czesław Mozil.
Na festiwalu zaprezentują się również performerki: Angelika Fojtuch, Lucyna Viale i Emilia Orzechowska, malarze i graficy: Grzegorz Pleszyński, Irmina Pisarek, Waldemar Malak, Andrzej Kaliski. Będą też fotografie Łukasza Owczarzaka, recital Józefa Jodkowskiego, koncert medytacyjny zespołu Rezonans, opera Chóru Społecznego Czarnego Karła, Antydepresyjna Akademia Dźwięku, występ Dagi Gregorowicz z grupy Dagadana i Sławomira Szudrowicza z Something Like Elvis.
Organizatorem „Oka” jest Fundacja Czarny Karzeł z Bydgoszczy.
Wstęp na wszystkie wydarzenia „Oka” jest bezpłatny. Dokładny program festiwalu można znaleźć na stronie www.fundacjarozruch.pl.
Źródło: MCK