Wydarzenia 3 lis 11:18 | Redaktor
Ruszają przygotowania do świąt. Ratusz zapowiada cięcia kosztów

fot. UMB

Mieszkańców, którzy nie mogą doczekać się magii świątecznego klimatu informujemy, że już w listopadzie pojawią się w mieście iluminacje świąteczne oraz choinki. Przyozdobione zostaną okolice Starego Rynku, ulicy Mostowej i rynku w Starym Fordonie. Tegoroczne iluminacje świąteczne będą skromniejsze z powodu trudnej sytuacji finansowej samorządów oraz wysokich cen energii i usług - zapowiada Ratusz.

W związku ze znacznym wzrostem kosztów energii elektrycznej, wzrostem cen usług oraz trudną sytuacją finansową miasta podjęliśmy decyzję o ograniczeniu wydatków na iluminacje świąteczne. Ozdób w tym roku będzie mniej, ale nie zabraknie choinki i znanych mieszkańcom akcentów na Starym Rynku. W świąteczny klimat wprowadzi nas z pewnością Bydgoski Jarmark Świąteczny, który rozpocznie się 19 listopada br. Mieszkańcy Starego Fordonu po raz pierwszy zobaczą zrewitalizowany rynek w świątecznej odsłonie. Będzie choinka i iluminacje świetlne. Wierzę, że pomimo koniecznych oszczędności bydgoszczanki i bydgoszczanie poczują ducha i magię tegorocznych świąt 

– mówi prezydent Rafał Bruski.

Świąteczne ozdoby i lampki pojawią się w okolicach Starego Rynku i na ulicy Mostowej. Ustawione zostaną anioły i gracje, dama i dżentelmen, bramy świetlne, magiczny kwiat, harfa kontrabas, trąbka, prezent. Nie zabraknie najpopularniejszego samochodu, fotelu i karety z reniferem. Na płycie Starego Rynku stanie świąteczne drzewko. Montaż kilkunastometrowego świerku zaplanowano na 18 listopada.

Świąteczny klimat poczujemy także na zrewitalizowanym Rynku w Starym Fordonie i ulicach przyległych. Do robienia pamiątkowych zdjęć zachęcać będą 2 anioły, fontanna i choinka. Na rynku stanie żywy świerk, jego montaż został zaplanowany w pierwszych dniach grudnia.

W tym roku ograniczyliśmy zakupy nowych ozdób i naprawę uszkodzonych elementów. Nowym akcentem tegorocznych świąt będą ozdoby na choince na Starym Rynku. Szacowany koszt tegorocznych iluminacji to 300 tys. zł, w roku ubiegłym świetlne przygotowanie miasta na Boże Narodzenie wyniosło 550 tys. zł. Miasto od kilku lat w podświetlanych dekoracjach stosowało energooszczędne LEDy, koszt oszczędności związanych ze zużyciem energii to ok 6 tys. zł.

Bydgoski Jarmark Świąteczny zgodnie z planem
19 listopada rozpocznie się Bydgoski Jarmark Świąteczny, w tym roku będzie podobny do zeszłorocznego. Będzie czynny codziennie do 22 grudnia. Stoiska znajdą się na Moście Staromiejskim i Starym Rynku. Zimowe miasteczko pojawi się na Placu Teatralnym, ulicy Mostowej i Starym Rynku. Przed bydgoskimi spichrzami stanie scena, na której występować będą lokalni artyści.

Pierwsze prace montażowe zaplanowano na 8 listopada.

 

źródło: Oficjalny Serwis Bydgoszczy (bydgoszcz.pl)

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor