Wydarzenia 17 kwi 2018 | Redaktor
S-5 w budowie, odszkodowania wypłacane...

Budowa trasy S-5 to zadanie ważne, ale niełatwe - mówili wojewoda Mikołaj Bogdanowicz i dyrektor Jarosław Gołębiewski/ fot. Anna Kopeć

Wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz i dyrektor GDDKiA w Bydgoszczy Jarosław Gołębiewski przedstawili dzisiaj (17 kwietnia) stan prac nad budową trasy S-5. - Dotąd sporządzonych zostało 1,2 tys. wycen i wydanych 689 decyzji odszkodowawczych na kwotę 211 mln zł – poinformował wojewoda.

W ramach całej inwestycji  na terenie naszego województwa do wykonania jest 7 odcinków, 9 etapów. - Poszczególne ZRID-y zostały wydane w roku 2017 i dzięki dobrej współpracy z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad jesteśmy już na etapie realizacji tego, na co ciężko pracowaliśmy przez ostatnie dwa lata – powiedział wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.

Budowa ekspresówki to ważne zadanie, ale niełatwe. Chodzi przede wszystkim o wypłatę odszkodowań.

-  Łącznie mamy 2 tysiące nieruchomości, przygotowanych zostało już 1200 operatów. Wśród nich 140 nieruchomości to budynki mieszkalne. W 2015 r. urząd wojewódzki ogłosił nabór na rzeczoznawców. Zgłosili się rzeczoznawcy, którzy mieli doświadczenie w branży drogowej z odpowiednimi referencjami, ok. 20 spośród nich pracuje teraz na S-5, każdy ma do przygotowania mniej więcej taką samą ilość wycen. Obecnie podjętych zostało 689 decyzji odszkodowawczych na 211 mln zł. Te liczby zmieniają się z dnia na dzień – powiedział wojewoda.

Jak podkreślił, wszystkim zależy na tym, aby te inwestycje były realizowane sprawnie, w terminie i bez większych problemów.

- Nawiązując do protestu mieszkańców z jednego odcinka trasy informuję, że obecnie wpłynęło 56 wniosków o ponowne oszacowanie wartości nieruchomości od osób, które nie otrzymały jeszcze decyzji i te oceny są dokonywane przez 6 rzeczoznawców z listy. Wpłynęło także 6 odwołań do ministra infrastruktury, które dotyczą wielkości kwoty, decyzje w tej sprawie będą podjęte na poziomie ministerstwa. Wojewoda nie wypłaca odszkodowań, więc nie jest w żaden sposób zainteresowany zaniżaniem przyznanych kwot dodał Mikołaj Bogdanowicz.

Jak zapewnił dyrektor Jarosław Gołębiewski,  GDDKi A, jako płatnik, bezzwłocznie wypłaca bądź zaliczkę (w przypadku złożenia takiego wniosku), bądź całą kwotę odszkodowania w terminie do 14 dni. -  Jeżeli chodzi o tzw. resztówki, czyli pozostawioną część działki, to właściciel musi wystąpić z wnioskiem o nabycie tej nieruchomości resztującej. Także na właścicielu spoczywa obowiązek udowodnienia, że nie może jej użytkować w sposób taki jak dotychczas. W kwestii części domów, które pozostają poza terenem inwestycji, to my z urzędu tę część wyceniamy i jeżeli właściciel zgadza się z oszacowaną kwotą, to wypłacamy ją na podstawie umowy cywilno-prawnej.

Jeżeli chodzi o roboty budowlane, to najbardziej zaawansowane są na odcinkach: Szubin-Jaroszewo, Jaroszewo-granica województwa, a także Aleksandrowo-Tryszczyn. - Prace trwają na wszystkich odcinkach, są prowadzone prace ziemne, wyburzenia, wykonywane są obiekty inżynierskie, fundamentowania, betonowania podpór i filarów, pojawiają się płyty nośne. W okolicach Świecia są elementy górnych przejść dla zwierząt. Na poszczególnych odcinkach pojawia się coraz więcej pracowników, średnio jest to ponad 250 osób na każdym odcinku – poinformował Jarosław Gołębiewski.

Zapewnił, że trasa S-5 będzie oddana do użytku w 2019 roku.

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor