Wydarzenia 29 sie 2022 | Redaktor
Sejmik województwa obradował po wakacyjnej przerwie

fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

W poniedziałek (29 sierpnia) odbyła się pierwsza powakacyjna sesja sejmiku województwa. W jej uroczystej części uczestniczyli tegoroczni medaliści Mistrzostw Europy w Lekkiej Atletyce w Monachium oraz goszczące w naszym regionie oficjalne delegacje z zaprzyjaźnionych regionów Gruzji (pod przewodnictwem gubernatora Zviada Shalamberidze) i Szkocji (z przewodniczącym rady hrabstwa Jimem Leishmanem), a także przedstawiciele ukraińskiej sekcji Międzynarodowego Stowarzyszenia Policji IPA. 

W związku z przypadającym 24 sierpnia Dniem Niepodległości Ukrainy marszałek Piotr Całbecki przedstawił radnym krótkie podsumowanie wsparcia, którego samorząd województwa udziela ogarniętemu wojną krajowi oraz ukraińskim uchodźcom. W Kujawsko-Pomorskiem przebywa obecnie 100 tysięcy uchodźców oraz 60 tysięcy Ukraińców, którzy przybyli do naszego kraju przed rosyjską agresją i  pracują tu lub studiują. Pomoc to m.in. organizacja domu pomocy społecznej dla ewakuowanych z Ukrainy 85 niepełnosprawnych intelektualnie osób, organizacja zajęć dla ukraińskich dzieci w e-szkole oraz koordynacja transportów pomocy humanitarnej, także humanitarnej pomocy zagranicznej, której łączna wartość wynosi około miliona dolarów USA. Goszcząca w naszym regionie delegacja ukraińskiej sekcji Międzynarodowego Stowarzyszenia Policji IPA wręczyła marszałkowi  Piotrowi Całbeckiemu medal w uznaniu osobistych zasług na rzecz pomocy dla Ukrainy i Ukraińców.  

- Cieszę się, że mamy tylu wspaniałych przyjaciół, dzięki którym możemy tę pomoc organizować. Liczmy, że odwiedzimy wasz kraj [po zakończeniu wojny], by świętować zwycięstwo pokoju, miłości, demokracji, poszanowania prawa do samostanowienia. Sława Ukrajini! Chwała Polsce! - dziękował za wyróżnienie marszałek Piotr Całbecki. 

Krótkie przemówienia wygłosili przewodniczący Jim Leishman i gubernator Zviad Shalamberidze. Obaj podkreślili znaczenie współpracy między naszymi regionami i wyrazili wdzięczność za pomoc, jaką Polska i Kujawsko-Pomorskie dają Ukrainie i Ukraińcom. Za pośrednictwem Internetu z zebranymi połączył się naczelnik obwodowej administracji wojskowej w obwodzie chmielnickim na Ukrainie Sergij Gamalij. Także on dziękował za udzielone jego krajowi wsparcie.

Podczas posiedzenia zostały przyjęte trzy stanowiska z apelami do rządu. W pierwszym, przygotowanym przez zarząd województwa, chodzi o problemy podległych samorządowi województwa szpitali, które otrzymały zbyt mało środków od Narodowego Funduszu Zdrowia na sfinansowanie wymaganych ustawowych podwyżek płac. Sejmik apeluje do ministra zdrowia i prezesa NFZ o zwiększenie środków na ten cel.  Dwa pozostałe stanowiska, przygotowane przez sejmikową Komisję Rolnictwa i Rozwoju Wsi, dotyczą ochrony rynków produktów rolnych – radni apelują do wicepremiera Henryka Kowalczyka, który jest również ministrem rolnictwa, o kontrolę tranzytu zagranicznego zboża przez nasz kraj oraz o działania prowadzące do poprawy i stabilizacji polskiego rynku trzody chlewnej i mięsa wieprzowego.  

Sejmik zdecydował o nadaniu Odznaki Honorowej za Zasługi dla Województwa Kujawsko-Pomorskiego prezesowi Oddziału Miejskiego PTTK w Toruniu Henrykowi Miłoszewskiemu i komendantowi Chorągwi Kujawsko-Pomorskiej Związku Harcerstwa Polskiego hm. Jerzemu Gębarze. Radni zapoznali się z informacją Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia na temat aneksowania umów na świadczenia medyczne m.in. w związku z nową wyceną usług oraz z informacją o stanie bezpieczeństwa sanitarnego, przygotowaną przez kierownictwo Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.

Sejmik przyjął raport dotyczący naruszeń prawa ochrony środowiska, przygotowany przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska. (Wynika z niego, że najwięcej tego typu problemów dotyczy sfery gospodarki odpadami, w tym nielegalnego pozbywania się odpadów, nawet odpadów niebezpiecznych.) Zaakceptował też nowy Program Ochrony Środowiska Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2022–2030 oraz uchwały nowelizujące dotyczące Obszaru Chronionego Krajobrazu Wydm Kotliny Toruńsko-Bydgoskiej i Obszaru Chronionego Krajobrazu Jezioro Głuszyńskie, a także dofinansowanie z budżetu województwa 28. Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Lalek „Spotkania”, organizowanego w październiku przez toruński Teatr Baj Pomorski.

Kancelaria Sejmiku i Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

Zdjęcia: fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor