Wydarzenia 31 mar 2020 | Krzysztof Drozdowski
Siedem milionów złotych na  rewitalizację Rynku w Fordonie

mat. UM Bydgoszcz

Rewitalizację Rynku w Starym Fordonie rozplanowano na dwa lata. Za prace projektowo-budowlane odpowiadać będzie firma Steinbudex ze Świdnicy. Inwestycja ma kosztować siedem milionów złotych.

W drodze konkursu na przeprowadzenie prac projektowo-budowlanych w Starym Fordonie została wybrana firma Steinbudex ze Świdnicy. Wśród głównych założeń jest nasycenie Rynku zielenią, wykonanie nawierzchni z kamiennej kostki, budowa fontanny oraz montaż oświetlenia.

- Za nami już udana rewitalizacja ul. Bydgoskiej - mówił prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski. - Teraz rozpoczniemy prace przy Rynku. Przygotowując oba zadania do realizacji odbyliśmy szereg spotkań z przedstawicielami mieszkańców oraz konsultacji. Przygotowujemy się też do zagospodarowania terenów nad Wisłą i rewitalizacji komunalnych budynków w tej części miasta.

Podobnie jak w przypadku Starego Rynku, również w rejonie fordońskiego placu ograniczeniu ulegnie ruch kołowy - ma być on bezpieczną przestrzenią dla pieszych i osób niepełnosprawnych. - Ulica Wyzwolenia z uwagi na potrzeby komunikacyjne zachowa swój dotychczasowy charakter – z ruchem samochodowym - informuje urząd miasta.

Kostka z Bydgoskiej

Całość ma zostać zrealizowana przy wykorzystaniu naturalnych materiałów. Dominować będzie kostka brukowa, w tym ta usunięta z ulicy Bydgoskiej w trakcie jej rewitalizacji oraz ze Starego Rynku. Ma zostać ułożona w charakterystyczny sposób.

- Różne sposoby układania [kostki] oraz odcienie wyznaczą poszczególne strefy Rynku. Ciemniejszy odcień i podział z użyciem gładkich granitowych płyt nawiązujący do bryły kościoła zostanie zaakcentowany przed świątynią. Kostka w układzie koncentrycznym pojawi się też w centralnej części placu, gdzie funkcjonować ma fontanna - czytamy w komunikacie ratusza. - Wokół lipowej alei, która zdobić ma południową część placu i prowadzić w kierunku dawnego kościoła ewangelickiego, pojawi się ceramiczny bruk. Ławki i siedziska wykonane zostaną z drewna. To nawiązanie do faktu, że aż do XIX wieku  fordońska synagoga była drewniana - informuje urząd.

Przy okazji zmiany nawierzchni zostanie również wbudowany fundament pod choinkę. Całość oświetlona zostanie poprzez punkty świetlne wyznaczające kształt placu. Lampy - z uchwytami do montażu flag - będą stylizowane na te znane z dawnych pocztówek i fotografii. Podświetlone zostaną również korony drzew oraz elewacja kościoła.

Zieleń i woda

Po rewtializacji plac ma być jeszcze nardziej nasycony zielenią. Jak przekazuje ratusz, pomiędzy fontanną a wschodnią pierzeją zostaną ustawione donice z drzewami. Przy wlocie ul. Sikorskiego zostanie zasadzony bezpośrednio do ziemi klon. Całość uzupełnią małe betonowe donice z begoniami.

Całkowicie nowym elementem, który pojawi się na fordońskim Rynku, będzie fontanna. Usytuowana zostanie w jego wschodniej części, będzie miała formę niecki głębokiej na 5 centrymetrów, z dyszami tryskającymi oraz mgławiącymi. Przewidziano możliwość ich programowania, będą więc mogły służyć do organizacji widowisk świetlno-muzycznych.

Nie zapomną o historii

Ważnym elementem Rynku jest Pomnik Ku czci poległych i pomordowanych mieszkańców Fordonu w latach 1939-1945. Pomnik również ma zostać zrewitalizowany i odbudowany w innej lokalizacji. W posadzce przy ścianie kościoła wmontowane zostaną tablice żeliwne informujące o jego historii.

Wizualizacje: materiały Urzędu Miasta Bydgoszczy

Na podstawie: informacja prasowa UMB

Krzysztof Drozdowski

Krzysztof Drozdowski Autor

Publicysta, autor wielu książek historycznych.