Sierpień na lotnisku ze wzlotem. Ale gorszy, niż rok temu
fot. ilustracyjna, Anna Kopeć
Dwa razy więcej podróżnych w sierpniu, niż w lipcu – to najnowsze wyniki Portu Lotniczego Bydgoszcz. W porównaniu jednak z sierpniem 2019 roku, odnotowano 62-procentowy spadek ruchu pasażerskiego.
Inne z kategorii
Bydgoski weekend - kalendarz wydarzeń. Bądź na bieżąco
Tako „Rzeczemy” i poetycko wieczerzamy [ZAPROSZENIE]
Port Lotniczy Bydgoszcz SA odprawił w sierpniu 18171 podróżnych – dla porównania, w lipcu było ich ok. dziewięciu tysięcy. To jednak wynik daleki od osiągniętego w sierpniu 2019 roku. Jest o 62 procent „gorzej”. Wykonano także mniej operacji lotniczych. – W roku ubiegłym było ich 25 procent więcej – tłumaczy rzecznik portu, Daniel Mackiewicz.
Lotów będzie więcej
PLB po przerwie spowodowanej pandemią wznowił obsługę pasażerów 1 lipca. Trwa odbudowa siatki rejsów.
– Sierpniowe statystyki są wynikiem sukcesywnego zwiększania oferowania, wznawiania i uruchamiania nowych połączeń z naszego lotniska. – mówi Tomasz Moraczewski, prezes Zarządu Portu Lotniczego Bydgoszcz SA.
W ramach oferty wakacyjnej, podróżni mogli udać się do Zakynthos i Zadaru. Od września linie LOT obsługują rejsy do Warszawy. – Dzięki nim możliwe jest kontynuowanie podróży w kilkudziesięciu kierunkach – przypomina Moraczewski.
Od końca października rozbudowana zostanie oferta lotów do Londynu Stansted, Londynu Luton, Birmingham, mają wrócić też rejsy do Kijowa Boryspolu.
Spadki w całej Polsce
Nie tylko bydgoski port boryka się z problemami. Jak podaje portal rynek-lotniczy.pl, w ostatnim tygodniu sierpnia na polskich lotniskach wykonano 5144 operacji lotniczych. „To spadek o 47 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku, kiedy było ich 9796” - czytamy na stronie. Sytuacja poprawia się powoli. Ostatni tydzień miesiąca przyniósł wzrost 0,2 procent (we wszystkich polskich portach łącznie) w stosunku do tygodnia wcześniejszego.
Od 24 do 30 sierpnia w Bydgoszczy odntowano 44-procentowy spadek w stosunku do tego samego tygodnia w roku ubiegłym. Analogiczne spadek wystąpił m.in. na lotniskach w Katowicach (44 proc.), Modlinie, Wrocławiu (43 proc.).