Wydarzenia 21 mar 2023 | Redaktor
Skandaliczne zachowanie - Ambulans obrzucony kamieniami

fot. Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Bydgoszczy

W nocy 20 marca 2023 roku pod Bydgoszczą (powiat Bydgoszcz, gmina Nowa Wieś Wielka) znów doszło do aktu agresji w stosunku do zespołu ratownictwa medycznego. Medycy zostali obrzuceni kamieniami! Na szczęście żaden z medyków nie doznał obrażeń ciała. Zniszczeniu uległ natomiast ambulans ratunkowy. Za każdym razem w takich przypadkach dziwimy się, że osoby niosące pomoc zostają często popychane, szarpane, uderzane, zniesławiane czy znieważane. To skandaliczne zachowania.

Jak w każdym takim przypadku WSPR w Bydgoszczy bezzwłocznie złożyła do organów ścigania wniosek z żądaniem ścigania sprawcy agresji.

Ustawa o Państwowym Ratownictwie Medycznym stanowi, że osoba podejmująca medyczne czynności ratunkowe korzysta z ochrony przewidzianej w ustawie  z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny dla funkcjonariuszy publicznych: „Kto narusza nietykalność cielesną funkcjonariusza publicznego lub osoby do pomocy mu przybranej podczas lub w związku z pełnieniem obowiązków służbowych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności, albo pozbawienia wolności do lat 3”.

Agresja to współczesny problem ochrony zdrowia, ale głównie ratownictwa medycznego. Każdy, kto pracuje w systemie Państwowego Ratownictwa Medycznego, spotkał się nie raz z agresją słowną i fizyczną ze strony pacjenta, jego kolegów lub rodziny. Ratownicy medyczni, pielęgniarki i lekarze już nie tylko podnoszą wiedzę merytoryczną i praktyczną związaną z wykonywanym zawodem, ale coraz częściej uczą się samoobrony oraz stosowania przymusu bezpośredniego itp.

W tym roku na bazie porozumienia wszyscy pracownicy medyczni z WSPR w Bydgoszczy przejdą po raz kolejny cykl szkoleń i warsztatów z policyjnymi instruktorami z Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy.

źródło: Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Bydgoszczy

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor