Skarby dawnej Bydgoszczy odkryte na budowie Teatru Kameralnego
fot. Anna Kopeć
Drewniana Brama Miejska prowadząca od miasta do Zamku Bydgoskiego, drewniane palisady oraz fragmenty mostu nad fosą, bydgoscy archeolodzy odkryli ślady dawnej Bydgoszczy w miejscu budowy Teatru Kameralnego – informuje ratusz.
Inne z kategorii
Festiwal Paderewskiego odbędzie się w Bydgoszczy [ZAPROSZENIE]
Październik w Pałacu Młodzieży zapowiada się na bogato [ZAPROSZENIE]
Wyprzedzające badania archeologiczne na rogu ulic Grodzkiej i Podwale w ramach inwestycji budowy Teatru Kameralnego rozpoczęły się w grudniu zeszłego roku. Badacze z archeologiem Robertem Grochowskim na czele dokonali w tym miejscu ważnych odkryć. – Odkryliśmy pozostałości drewnianej konstrukcji z XVI wieku, którą wstępnie interpretujemy jako bramę miejską – mówi Grochowski. – Bydgoszcz miała cztery bramy, w tym trzy murowane i jedną drewnianą. I o tej ostatniej właśnie mowa. Prowadziła z miasta w kierunku Zamku Bydgoskiego.
Pozostałości bramy zostały zinwentaryzowane i szczegółowo opisane, a sama brama została rozebrana. Drewno poddane zostanie badaniom dendrologicznym, dzięki czemu możliwe będzie dokładne datowanie jej powstania.
Oprócz bramy, natrafiono także na pozostałości palisady, szczątków fortyfikacji i wielu innych drewnianych elementów z XVI wieku. Prawdopodobnie odkryto także fragmenty mostu, który prowadził od bramy do Zamku. – W miejscu, gdzie jest obecnie seminarium (ulice Grodzka i Podwale) była olbrzymia fosa, która oddzielała miasto lokacyjne od Zamku – wyjaśnia Grochowski.
Cały obszar inwestycji, zgodnie z decyzją Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków musi zostać poddany badaniom archeologicznym. Ich końcowym produktem będzie szczegółowa dokumentacja.
Jeśli warunki pogodowe będą sprzyjające, prace mają potrwać około pięciu tygodni.
Źródło: Oficjalny Serwis Bydgoszczy