Wydarzenia 15 cze 08:08 | ak
Służbę pełnią od 100 lat. „Zielona Siódemka” świętowała jubileusz

fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP

Bydgoski Szczep Siódmych Drużyn Harcerskich i Gromad Zuchowych Związku Harcerstwa Polskiego „Zielona Siódemka” świętował w sobotę (12 czerwca) stulecie istnienia i nieprzerwanej działalności.

Główne uroczystości jubileuszowe odbyły się w bydgoskiej bazylice św. Wincentego a Paulo. Po mszy zasłużeni i wyróżniający się harcerze oraz działacze środowiskowi odebrali odznaczenia i wyróżnienia. „Siódemka” została też odznaczona Medalem Marszałka Województwa Unitas Durat Cuiaviano-Pomeraniensis. 

fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP

Na bogatą tradycję szczepu składają się m.in. przedwojenne wodniackie korzenie, piękna konspiracyjna karta z czasów drugiej wojny światowej, sukcesy sportowe kolejnych roczników. Obecnie siódemkowe środowisko tworzą zuchy, harcerze, harcerze starsi, instruktorzy i seniorzy.

Program obchodów, do których „Siódemka” przygotowywała się od wielu miesięcy i których organizację wsparł finansowo samorząd województwa, obejmuje także m.in. okolicznościowe publikacje, wystawę obrazującą historię i dorobek szczepu, wmurowanie tablic pamiątkowych na gmachu Copernicanum (obecna siedziba) i budynku Seminarium Duchownego przy ul. Grodzkiej (miejsce pierwszej zbiórki siódemkarzy) oraz tematyczny program telewizyjny w paśmie TVP 3 Bydgoszcz.

Patronat honorowy nad obchodami jubileuszowymi objął marszałek Piotr Całbecki. 

 

mat. prasowe: Beata Krzemińska, rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego   

ak Autor