Wydarzenia 13 kwi 2018 | Redaktor
Śniadanie u wojewody. Program Rodzina 500 plus skończył dwa lata

Wojewoda ugościł dwie rodziny, które są beneficjentami programu/fot. bw

W ciągu dwóch lat funkcjonowania programu 500 plus do rodzin z województwa kujawsko-pomorskiego trafiło ponad 2,5 miliarda złotych. Średnio w programie uczestniczy ponad 139 tysięcy rodzin, a objętych świadczeniem jest blisko 213 tysięcy dzieci.

fot. bw

- Głównym założeniem programu była przede wszystkim pomoc polskim rodzinom, ale także poprawienie naszej demografii. Efekty już widać. W porównaniu do roku 2015 liczba urodzeń w województwie zwiększyła się o 1600 i tę tendencję chcielibyśmy utrzymać. Ten program zlikwidował ubóstwo w rodzinach, gdzie znajdują się dzieci, tam gdzie było to najbardziej bolesne i dotkliwe – mówił podczas dzisiejszej konferencji prasowej, podsumowującej dwa lata obowiązywania programu Rodzina 500 plus, wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz.

W konferencji udział wzięły dwie rodziny z naszego województwa, uczestniczące w programie. Jak one oceniają jego funkcjonowanie?

fot. bw

Sylwia Świerzchalska z Łabiszyna wspólnie z mężem wychowują czworo dzieci w wieku 18, 12, 5 i 3 lata. - Dla nas ten program jest wspaniały. Dzięki niemu możemy przeznaczyć więcej pieniędzy na rozwój dzieci, na realizację ich pasji i zainteresowań, dodatkowe zajęcia, korepetycje, wycieczki, plenery malarskie dla syna, obozy sportowe. Daje nam także możliwość wspólnych wypadów do kina, teatru, na wycieczki czy chociażby na lody – mówiła Sylwia Świerzchalska.

Także czworo dzieci, w wieku 17, 14, 9 i 7 lat, liczy rodzina pana Błażeja z Solca Kujawskiego. - Ułatwiło nam to w znacznym stopniu edukację dzieci, a także przeprowadzenie remontu mieszkania. Nie wyobrażam sobie, aby tego programu nie było – mówił.

Jak podkreśliła dyrektor Wydziału Polityki Społecznej K-PUW Dorota Hass, nie sprawdziły się obawy, że program nie przyniesie wyników, a pieniądze zostaną przejedzone. - Dla rodzin okazał się dobrodziejstwem - stwierdziła szefowa wydziału polityki społecznej.

Są już widoczne efekty programu. Dyrektor Hass wymieniła, między innymi, wzrost wzrost PKB w Polsce: - Przed wejściem w życie programu szacowano, że utrzyma się on na poziomie 3-3,5 proc., a tymczasem w 2017 roku odnotowano wzrost rzędu 4,6 procent – mówiła.

Poza tym widoczny jest wzrost liczby urodzeń, wzrost wydatków na edukację i kształcenie dzieci oraz zmniejszenie ubóstwa wśród dzieci.

fot. bw

 

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor