Sokoły świętowały stulecie [ZDJĘCIA]
fot. nadesłane
Związek Towarzystw Gimnastycznych „Sokół” w Polsce świętował 100. rocznicę powstania. Z tej okazji w Centrum Olimpijskim przy PKOL w Warszawie odbyła się uroczysta gala, na którą przyjechały delegacje Towarzystw Gimnastycznych „Sokół” z całej Polski oraz zagranicy.
Inne z kategorii
Tako „Rzeczemy” i poetycko wieczerzamy [ZAPROSZENIE]
Pożar mieszkania w Fordonie [Z OSTATNIEJ CHWILI]
fot. Wojciech Zreyko ZTG „Sokół” (sejm.gov.pl)
fot. Wojciech Zreyko ZTG „Sokół” (sejm.gov.pl)
Uroczystości jubileuszowe odbyły się 27 kwietnia. Marszałek Sejmu Marek Kuchciński w liście skierowanym do uczestników uroczystości, odczytanym przez posła Andrzeja Smirnowa, podkreślił, że Związek „Sokół” należy do tych instytucji dzięki którym zostały zbudowane „zręby suwerennego państwa, które od podstaw wypracowywały zasady oraz mechanizmy życia społeczno-gospodarczego w odradzającym się kraju”. „Wykształcił elity polskiego społeczeństwa. Stał się ośrodkiem życia kulturalnego oraz sportowego, krzewiąc kulturę fizyczną, a jednocześnie wychowując kolejne pokolenia w duchu patriotyzmu i umacniając poczucie narodowej tożsamości” - zauważył Marszałek Sejmu.
Uroczystości objął patronatem honorowym Minister Obrony Narodowej. Związek Towarzystw Gimnastycznych „Sokół” w Polsce powstał w 1919 r. W latach międzywojennych Sokolstwo rozwinęło silnie swoje struktury, prowadząc pracę patriotyczno-wychowawczą oraz sportową. W latach okupacji niemieckiej i sowieckiej sokolstwo stanęło do obrony Ojczyzny. Sokoli jako żołnierze walczyli w kampanii wrześniowej 1939 r., w szeregach żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, wśród żołnierzy polskiego państwa podziemnego, szczególnie w ZWZ-AK. Niezliczona liczba sokołów zginęła w obronie Ojczyzny, inni zostali zamordowani w kacetach i łagrach. Sokolstwo przetrwało w kraju, w latach 1939-1988, chociaż nie posiadało zarejestrowanego swojego Towarzystwa. Reaktywowany 1 marca 1990 r. Związek Towarzystw Gimnastycznych „Sokół” w Polsce skupia ponad 60 gniazd w kraju oraz na Ukrainie, Litwie i w Kanadzie.
fot. nadesłane
Źródło: sejm.gov.pl