Wydarzenia 10 maj 2018 | Redaktor
Nowa płyta Starego Rynku. Za 14 milionów

Po rewitalizacji rynku jezdnie i chodniki mają być na jednym poziomie / bydgoszcz.pl

Firma Betpol jako jedyna zgłosiła się do przetargu na rewitalizację Starego Rynku. Koszt wykonania remontu wyceniła na 14,3 mln złotych. To o trzy miliony złotych mniej niż zakładali drogowcy.

W przetargu na rewitalizację Starego Rynku ofertę złożyła bydgoska firma Betpol specjalizująca się m.in. w przebudowie chodników, placów i ulic. Trwa weryfikacja, czy jej oferta spełnia wszystkie warunki zamówienia.

Na Starym Rynku planowane są m.in. remont i przebudowa nawierzchni. Chodniki znajdujące się przy pierzejach zostaną poszerzone i wyłożone granitowymi płytami. Z kolei do wykonania nawierzchni dla samochodów użyta zostanie kamienna kostka rzędowa – częściowo wykorzystane zostaną kamienie, którymi obecnie wybrukowane są jezdnie Starego Rynku. Jezdnie i chodniki znajdą się w jednym poziomie, co ma ułatwić poruszanie się pieszym.

Centralna część placu zostanie wyłożona płytami granitowymi w kolorze szarożółtym w różnych wymiarach. Wokół płyt powstanie opaska z czarnej kostki  bazaltowej. Wzór z płyt będzie wyznaczał zarys dawnego ratusza zlokalizowanego w centralnej części rynku. 

Wzdłuż linii zachodniej pierzei powstanie niewielki murek z siedziskami. Fontanna „Dzieci bawiące się z gęsią” zostanie oświetlona z pomocą reflektorów zamontowanych na pobliskich lampach ulicznych.

W ogródkach letnich wszystkie parasole zostaną ujednolicone co do koloru oraz kształtu. /W nawierzchni znajdą się stałe elementy wyznaczające miejsce ich rozstawiania.

Renowację przejdzie też oświetlenie. Na słupach w formie pastorałów – które zostaną pomalowane na kolor grafitowy – zawisną kaskadowe kwietniki. Zniknie latarnia znajdująca się na środku placu.

W narożnikach rynku pojawią się ławki, a stacja roweru miejskiego zostanie przeniesiona. Nowością będzie pas świetlny LED wyznaczający przebieg 18. południka. Przy obu kańcach pasa zostaną zamontowane dwa świecące słupki.

Pomnik Walki i Męczeństwa pozostanie na Starym Rynku, zostanie jednak przesunięty w kierunku północno-zachodnim.

Po rewitalizacji na Starym Rynlu znajdzie się także chowany punkt odbioru energetycznego, który ułatwi organizację imprez na płycie, bez psucia estetyki. W zachodniej części Starego Rynku powstanie też infrastruktura techniczna, która umożliwi wyświetlanie mappingu (nakładania dwuwymiarowego obrazu na okoliczne budynki).

Prace budowlane na Starym Rynku mają zakończyć się do czerwca przyszłego roku.

Źródło: bydgoszcz.pl

 

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor