Światowy Dzień Krwiodawstwa. RCKiK ma niespodzianki dla dawców
W Zespole Szkół Mechanicznych we wrześniu oddano „100 litrów krwi na stulecia” / fot. Anna Kopeć
Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy po raz 15. obchodzi Międzynarodowy Światowy Dzień Krwiodawstwa 14 czerwca to data nieprzypadkowa, jest to dzień urodzin odkrywcy grup krwi, laureata Nagrody Nobla Karla Landsteinera.
Inne z kategorii
Tako „Rzeczemy” i poetycko wieczerzamy [ZAPROSZENIE]
Pożar mieszkania w Fordonie [Z OSTATNIEJ CHWILI]
Z tej okazji przygotowano niespodziankę. Każdy, kto odda krew w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa w Bydgoszczy, oddziałach terenowych w Brodnicy, Grudziądzu, Toruniu, Inowroclawiu, Włocławku oraz podczas akcji wyjazdowych w Lubieniu Kujawskim i Szubinie, otrzyma czerwony kubek. Dodatkowo w siedzibie Centrum w Bydgoszczy czekać będą niespodzianki od Bankowej Akcji Honorowego Krwiodawstwa.
Jak informuje Urząd Statystyczny w Bydgoszczy, w województwie kujawsko-pomorskim jest 35 tysięcy honorowych krwiodawców – to blisko dwa procent mieszkańców regionu. W 2018 roku ich liczba wzrosła o 168 osób w porównaniu z rokiem 2017. Dokonano 75 tysięcy pobrań krwi i jej składników.
Krew mogą oddawać osoby pełnoletnie do 65. roku życia, zdrowe i ważące nie mniej niż 50 kilogramów. Zgłaszający się do oddania krwi powinien posiadać przy sobie dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość i numer PESEL. Przed oddaniem krwi w ciągu doby należy wypić ok. dwóch litrów płynów (woda mineralna, soki), być wyspanym i wypoczętym, spożyć lekki posiłek, w miarę możliwości wyeliminować z diety tłuszcze pochodzenia zwierzęcego, ograniczyć palenie papierosów i nie pić alkoholu (również w dniu poprzedzającym oddanie krwi).
Oddawanie krwi jest bezpieczne – w tym celu używa się wyłącznie sprzętu jednorazowego użytku, w związku z czym nie ma zagrożenia zakażenia wirusami przenoszonymi drogą krwi. Wizyta w RCKiK lub a ambulansie rozpoczyna się od wypełnienia kwestionariusza i rejestracji oraz pobrania próbki krwi i badania lekarskiego. Sam pobór trwa około 5-10 minut (pobierana jest najczęściej jedna jednostka krwi pełnej, czyli 450 ml), a po nim następuje 15 minutowy odpoczynek, po którym dawca odbiera ekwiwalent kaloryczny (czekolady i sok).
Od dwóch lat Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy prowadzi akcję comiesięcznego poboru krwi w ambulansie zaparkowanym przed Urzędem Marszałkowskim w Toruniu (każdy trzeci czwartek miesiąca, 13.00-17.00). Daty akcji wyjazdowych do innych miejscowości regionu są dostępne na stronie RCKiK.
W Bydgoszczy krew można oddawać właśnie w RCKiK (ul. Markwarta 8) w godzinach: pn., wt., śr., pt.,: 7.30 - 15.00, czw.: 7.30 - 17.30, sob. 8.00 - 12.00.
źródło: Urząd Marszałkowski, red.